Elektrikli araçlar için hayat kurtaran buluş: Mühendisler 10 yıldır bu sorunun üzerinde çalışıyordu

Elektrikli araçların şarj süreleri biraz uzun sürebiliyor. EV için 10 yıldır laboratuvarda çalışmalarını sürdüren mühendisler, bu sorunun üstesinden geldiklerini söylüyor

Elektrikli araçlar için hayat kurtaran buluş: Mühendisler 10 yıldır bu sorunun üzerinde çalışıyordu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli aracınız (EV) bir fincan kahve içmek için gereken süreden daha kısa sürede şarj olabilseydi, geçiş yapar mıydınız? Bir teknoloji şirketi, şarj sorununu çözebileceğini ve “menzil kaygısını” da azaltabileceğini düşünüyor.

Önde gelen bir gelişmiş pil malzemeleri şirketi olan Kaliforniya merkezli Sila , şarj başına EV menzilinde %20 artış elde ettiğini açıkladı . Nano-kompozit silikon-anot pil teknolojisinin geliştirilmesi yoluyla daha hızlı şarj etme yetenekleri sağlayabileceğini de söyledi.

Sila’nın Titan Silicon adlı pil yeniliği, yalnızca 20 dakikada %10 şarjdan %80 şarja çıkabilen silikon anotlara sahiptir. Şirket, bu süreyi daha da azaltabileceğini düşündüğünü ve gelecekteki yinelemelerde 10 dakikaya indirebileceğini söyledi.

Sila’nın kurucu ortağı ve CEO’su Gene Berdichevsky, “EV’lerin geniş çapta benimsenmesiyle tüketiciler, sınıfının en iyisi performansı sunan sınıfının en iyisi çözümleri arıyor ve çözümlerimiz tam da bunu sağlıyor: daha uzun menzil ve daha hızlı şarj.” Freethink’e söyledi.

Sila’nın teknolojisi ayrıca pil ağırlığını %15’e kadar azalttığını ve alanı %20’ye kadar artırdığını iddia ediyor ve ayrıca mevcut pil form faktörleriyle de uyumlu.

Silikon anotlar, yıllardır pil teknolojisindeki bir sonraki önemli gelişme olarak lanse edildi. Tesla ve General Motors dahil olmak üzere bir dizi otomobil şirketi teknolojiye ilgi gösterdi. Ancak teknolojiye erişen ilk EV üreticisinin Alman Mercedes-Benz olması bekleniyor. InsideEV’lerin bildirdiği gibi, 2024 EQG’si Titan Silicon hücrelerini içerecek.

Elektrikli araçlar için hayat kurtaran buluş: Mühendisler 10 yıldır bu sorunun üzerinde çalışıyordu

Grafiti silikonla değiştirmek, pilin aynı miktarda alanda daha fazla enerji tutmasına izin veriyor, Freethink bildirdi . Başlıca zorluğu, pili grafit anotlardan daha hızlı bozabilmesiydi. Ama Sıla bunun da ele alındığını söyledi.

Berdichevsky, Freethink’e “Laboratuvarlarda on yılı aşkın bir süre geçirdik,” dedi. “Bu materyali 70.000’den fazla kez tekrarladık – farklı tarifler, farklı konfigürasyonlar, farklı formülasyonlar, farklı hücre tiplerine nasıl inşa edileceğini araştırdık – ve sonunda gerçekten çok iyi çalışan bazı tariflere ulaştık.”

Berdichevsky, Electrive’e Titan Silicon’un bugün piyasadaki en yüksek performanslı nano-kompozit silikon olduğunu söyledi. Berdichevsky, Sila’nın pil ve malzeme ekiplerinin “mümkün olan en iyi ve en uygun maliyetli sonuçları sunmak için kimyamızı sürekli olarak yinelediğini ve geliştirdiğini” söyledi.

Şirket Dedikoduları

Elektrikli araçlar için hayat kurtaran buluş: Mühendisler 10 yıldır bu sorunun üzerinde çalışıyordu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin