META, Londra’daki ofisini kapatma kararı aldı! Çalışan sayısı düşürülecek

Mark Zuckerberg'in şirketi META, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dışındaki tüm ofislerini ölçeklendirmeye karar verdi. Bu kapsamda tasarım ödüllü Londra Ofisi'ni kapatacak. Görünen o ki META, farklı ülkelerde de birer birer ofislerini kapatmaya hazırlanıyor

META, Londra'daki ofisini kapatma kararı aldı! Çalışan sayısı düşürülecek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deadline’ın edindiği bilgiye göre, Facebook’un ana şirketi Meta, Frank Gehry tarafından tasarlanan Londra üssünü kapatıyor. Teknoloji devinin ABD dışında en büyük personel varlığına sahip olduğu Londra’da işgal ettiği ofis sayısını daha da azaltacak

Meta’nın, şehrin lüks Fitzrovia bölgesindeki One Rathbone Square’deki büyük genel merkezini kapatacağı haberi, Londra’nın Regent’s Park yakınındaki başka bir ofisin uzun vadeli kira sözleşmesini feshetmek için 149 milyon £ (189 milyon $) ödedikten kısa bir süre sonra geldi.

Meta, 2017 yılında Rathbone Square’e taşındı. Burada mühendis ve geliştiricilerin yanı sıra pazarlama ve satış ekipleri de bulunuyordu. Aynı zamanda start-up’lar için özel bir kuluçka alanının da yeri olmuştur.

Rathbone Meydanı çıkışından sonra Meta’nın Birleşik Krallık’taki varlığı, Euston’a yakın Brock Street ve Kings Cross yakınındaki mevcut iki lokasyonda yoğunlaşacak.

Meta, çalışanlara Aralık ayındaki değişiklikten bahsetti. Ofisin Deadline’a kadar kapatılacağı doğrulandı. Bir sözcü, yaptığı açıklamada, “Rathbone Square’deki ekiplerimizi yakın zamanda açılan King’s Cross kampüsümüz ve yeni genişletilen Brock Street ofisimizde birleştirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Meta’da 2023 yılına kadar dramatik bir çalışan sayısında azalma yaşandı. Şirket, Rathbone Square ofisinin kapanması nedeniyle Birleşik Krallık’taki personel sayısında herhangi bir azalma olmayacağını söyledi; bu, şirketin kesintiler ve hibrit çalışmaya geçiş sonrasında Birleşik Krallık’taki mülk ayak izini azaltması nedeniyle ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl Meta, resmi uluslararası merkezi olan Dublin’de yeni bir kampüs açtı ve İrlanda’da yaklaşık 2.000 çalışanı bulunuyor. 2022 yılına ait son başvurular, Meta’nın Birleşik Krallık’ta 7.000 çalışanı olduğunu gösteriyordu ancak bu, toplam sayının 5.000’in altına düştüğü bildirilen derin kesintilerden önceydi.

Yukarıda adı geçen King’s Cross kampüsü, üç yıllık bir inşaatın ardından Mart 2022’de Kral Charles ve Kraliçe Camilla (o zamanki Galler Prensi ve Cornwall Düşesi) tarafından açıldı.

Meta’nın Rathbone Square ofisindeki kira kontratının on beş yıl süreyle geçerli olduğu bildirildi. Mülk sahiplerine taşınmaları nedeniyle tazminat ödenmesi gerekip gerekmediği söylenmiyor.

Rathbone Square, Alman şirketin iki emlak fonu arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak Şubat 2017’de 375 milyon £ karşılığında Deka Immobilien’e satıldı. Deka, Deadline’a, Meta’dan kira sözleşmesini yarıda kesmek için herhangi bir ödeme almadığını söyledi. Şirket, Meta’nın ofislerini boşaltmasıyla ilgili yorumda bulunmadı ancak gerekirse mülkü hızlı bir şekilde yeniden kiralayabileceğinden emin olduğunu söyledi. Hareketin önümüzdeki aylarda gerçekleşeceği göz önüne alındığında, Meta’nın maruz kalacağı olası maliyetlere ilişkin durum belirsizliğini koruyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında, Londra’daki Regent’s Park’ın yakınında Meta için yenilenen bir ofis alanına sahip olan London Land, Facebook ve Instagram ana şirketinin mülkün kira kontratını bozmak için 149 milyon £ ödeyeceğini söyledi. Meta çalışanları ofislere bile taşınmamıştı.

Şirket Dedikoduları

META, Londra’daki ofisini kapatma kararı aldı! Çalışan sayısı düşürülecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin