Altın ve Kripto Para Fiyatı Arttı Ama Dolar Neden Yükseldi? Ekonomist Barış Soydan Nedenini Açıklayarak Teşhisi Koydu!

Altın ve Kripto Para Fiyatı Arttı Ama Dolar Neden Yükseldi? Ekonomist Barış Soydan Nedenini Açıklayarak Teşhisi Koydu!
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son günlerde Amerika bankacılık sistemiyle başlayan iflaslar ve bu dar boğazın Avrupa’ya tesir etmesi güvenli limanlara yönelimi de beraberinde getirmişti. Kripto para ve altın fiyatlarında ciddi yükselişler gözlemlenmişti. Ancak bu fiyat artışı altın ve kripto para ile sınırlı kalmadı. Dolar/TL paritesinde de ciddi bir değer artırımı yaşandı. Dünya piyasalarında da doların diğer para birimlerine karşı otorite kazandığı görüldü. Peki 19 TL seviyelerine tırmanan dolar neden yükseldi. Ekonomist Barış Soydan teşhisi koydu ve geleceğe dair çarpıcı analizlerde bulundu.

Altın ve kripto paranın haricinde doların yükselişine dikkat çeken Ekonomist Barış Soydan, şu ifadeleri kullandı:

Banka iflaslarıyla önceki hafta silikon vadisi bankasının batmasıyla başlayan korku filmi bitmemiş. Bugün yeni sezon devreye girdi korku filminde panikte. Yeni sezonun adı Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank. Bugün Deutsche Bank ile ilgili iflas endişeleri, paniği dünya piyasalarının gündemindeydi. Ve işte bunun etkisiyle ons altın yeniden 2000 dolara dayandı. On gümüş 23 dolar civarındaydı. Gram altın yükseldi. Ama sadece kıymetli metaller değil, bugün güvenli liman talebiyle dolar da yükseldi. Çünkü Amerikan Devlet Tahvillerine göre, bugün güvenli bir liman talebi oldu. Tahvillerin faizi düştü. Ve tahvillere yönelim olunca küresel sermayenin bir kısmı oraya akınca dolar yükseldi. Dolar yükselince TL karşısında bir miktar değer kazandı. Ve euro karşısında dünyada değer kazandı. Euro gerileyince dolar karşısında içerde de TL karşısında miktar değer kaybetti.

Altın ve Kripto Para Fiyatı Arttı Ama Dolar Neden Yükseldi? Ekonomist Barış Soydan Nedenini Açıklayarak Teşhisi Koydu!

‘DEUTSCHE BANK BATARSA DERİNDEN SARSAR’

Deustche Bank’ın tek gün içerisinde yüzde 15’lik değer kaybı yaşadığını söyleyen Barış Soydan, “Çarşamba gecesi FED’in kararı sonrasında 20.80’e kadar yükselen euro/TL, hafta sonunda 20.5 seviyesinden girdi. Bütün bu hikayenin arkasında ise Deutsche Bank var. Deutsche Bank, Almanya‘nın en büyük bankası, dünyanın da en büyük bankalarından biri. Batarsa gerçekten çok fena. Bütün dünyayı çok derinden sarsar. Ama Deutsche Bank ile Credit Suisse’i de bir tutmamak lazım. Risk biriminde Deutsche Bank’ta sert bir yükseliş bulunuyor. Risk birimi, iflas riskine ödenmek zorunda olan sigorta primidir. Demek ki buradan anlıyoruz ki Deutsche Bank ile ilgili iflas endişeleri artmış. Ve bu da hemen CDC’ye yansımış. Ve CDC yükselince de bugün Deutsche Bank’ın yüzde 15’e yakın bir günde değer kaybetti.” ifadelerini kullandı.

PANİK YAPMAYA GEREK YOK

Ekonomist Soydan risk birimi üzerinden panik yapmaya gerek olmadığını belirterek, “Aslında çok da abartmamak lazım. Deutsche Bank’ın CDC’si 220’nin üzerinde olsa da Türkiye’nin risk birimi 5 yıllık için 550 seviyesinde. Yani Deutche’nin CDC’sinden iki kat fazla. Peki Credit Suisse’in önceki hafta iflas söylentilerine konu olan İsviçre Bankası’nın CDC’si kaçtı? Binin üzerindeydi. O yüzden Deutsche Bank’ın CDC’si henüz paniğe kapılmaya neden olacak seviyenin uzağında.” sözlerine son verdi.

Kaynak

Şirket Dedikoduları

Altın ve Kripto Para Fiyatı Arttı Ama Dolar Neden Yükseldi? Ekonomist Barış Soydan Nedenini Açıklayarak Teşhisi Koydu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin