Dev emlak şirketi iflas koruması talebi yaptı! Türkiye’de de yatırımları bulunuyor

Firma bir zamanlar Çin'in en çok satan geliştiricisiydi, ancak 300 milyar ABD dolarını aşan borcuyla dünyanın en borçlu emlak geliştiricisi olarak emlak sektörü borç krizinin yüzü haline geldi.

Dev emlak şirketi iflas koruması talebi yaptı! Türkiye'de de yatırımları bulunuyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzmanlar 18 Ağustos Cuma günü yaptığı açıklamada, Çinli geliştirici China Evergrande Group’un iflas başvurusunun borç yeniden yapılandırma planının beklenen bir parçası olması nedeniyle sürpriz olmadığını söyledi.

Güç durumdaki geliştirici, önceki gün bir ABD iflas mahkemesinde alacaklılara karşı koruma talebinde bulunmuştu.

Devam eden ekonomik durgunluk büyük ölçüde ihracat talebi gibi diğer faktörlerden kaynaklandığı için, hareketin daha geniş Çin ekonomisi üzerinde bulaşıcı bir etkiye sahip olma olasılığı da düşük.

Emlak sektörü, Çin ekonomisinin kabaca dörtte birini oluşturuyor.

Evergrande bir zamanlar ülkenin en çok satan geliştiricisiydi, ancak 2021’in ortasında bir likidite krizine girdikten sonra Çin’in emlak sektörü borç krizinin yüzü haline geldi. borç.

YENİDEN YAPILANDIRMA PLANININ BİR PARÇASI

Uzmanlar KHA’ya iflas başvurusunun daha geniş bir mali kargaşanın sinyalinden ziyade bir borç yeniden yapılandırma planının parçası olduğunu söyledi.

GROW Investment Group’un baş yatırım sorumlusu Bay William Ma, Cuma günü CNA’dan Asia Now’a dosyalamanın “tamamen şaşırtıcı olmadığını” söyledi ve emlak sektöründe şu anda bir toparlanma ve pozitif hisse senedi performansı olduğunu kaydetti.

“Saati biraz geri sararsak, aslında Evergrande, borcun yeniden yapılandırılmasına zaman kazanmak için geçen yıl Mart ayından bu yana hisse senedi ticaretini askıya aldı” dedi.

Şirketin bu yıl Mart ayından bu yana bir borç yeniden yapılandırma planından geçtiğini ve kazançlarını da birkaç hafta önce açıkladığını söyledi.

“Bölüm 15’i dosyalamak, benim bakış açıma göre, yeniden yapılanma sürecinin bir parçası . Aslında bu, daha geniş bir perspektiften bakıldığında olumlu bir haber çünkü onlar bununla küresel bir şekilde kurumsallaşmış bir şekilde ilgileniyorlar” dedi.

Firmanın yarım kalan projelerini tamamlaması durumunda konut sektöründe alıcıların güvenini yeniden kazanacağını sözlerine ekledi.

Bay Ma, şu anda tamamlanmamış projelerini tamamlamaları için 300 milyar yuan’a (41,2 milyar ABD Doları) ihtiyaç duyulduğu tahmin ediliyor.

Çin hükümeti, merkez bankası Çin Halk Bankası aracılığıyla, emlak müteahhitlerinin çoğuna 12 ay daha kredi vererek destek sağlıyor.

Gerber Kawasaki Servet ve Yatırım Yönetimi’nin kurucu ortağı, başkanı ve CEO’su Bay Ross Gerber şunları söyledi: “Endişe verici olan, Çin’de aşırı inşa edilen bu kadar çok mülk için Çin’deki borçların ne kadar kötü olduğunu gerçekten bilmiyoruz ve ve kullanılmıyor.”

CNA’dan Asia First’e Cuma günü verdiği demeçte, Çinli yatırımcıların şu anda karşılığını vermeyen bu mülklere yatırım yapmanın acısını hissetmeye başladıklarını söyledi.

Gerber, “Çin’in deflasyonist bir sarmal başlattığından değil, aynı zamanda kesinlikle bir durgunluk içinde olduğundan ve bu noktada gerçekten toplumsal huzursuzluk riski altında olduğundan endişe duymuyorum” dedi ve ülkenin “çok büyük miktarda” karşı karşıya olduğuna dikkat çekti . işsizlik _

Çin hükümetinin “bu kayıpları öyle ya da böyle yemek zorunda kalacağını” söyledi.

“Çin’deki iyi günlerde bu kadar çok insan bu kadar çok para kazandığında insanların o kadar heyecanlanacağını düşünmüyorum ve şimdi, Xi’nin Çin’i gerçekten kötü yönetmesi altında insanlar bu kötü günlerde gerçekten acı çekecek. dedi Bay Gerber.

“İyi haber şu ki, Amerika’yı tekrar sürücü koltuğuna ve küresel ekonomiye oturtuyor.”

BULAŞMA RİSKİ

UOB’de yatırım stratejisti Bay Francis Tan, CNA’dan Asia First’e, zincirleme etkinin Çin’in emlak ve gayrimenkul sektöründe halihazırda görülebilmesine rağmen, daha geniş Çin ekonomisine yayılmasının pek olası olmadığını söyledi.

“İflas bir şeydir, ancak buna sabit gelir açısından bakarsanız (ve) tüm Çinli emlak müteahhitlerinin tahviller için sabit gelirlerine bakarsanız, şimdiden yüzde 60’ı temerrüde düştü. Bu nedenle, emlak ve emlak sektöründeki bulaşmayı düşünüyorsanız, zaten orada olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Tan, ekonominin dünyanın geri kalanından gelen ihracat talebi eksikliğinden emlak sektöründen daha fazla zarar gördüğünü, ancak insanların emlak krizinin uzaması halinde etkisini hissedebileceğini de sözlerine ekledi.

Dev emlak şirketi iflas koruması talebi yaptı! Türkiye'de de yatırımları bulunuyor

Bay Ma, 2022’nin sonları ve bu yılın başlarına kıyasla durumun şimdiden iyiye gittiğini söyledi.

“Satış hacminin düşmesine (ve) fiyatların düşmesine bakarsanız, piyasada biraz güvensizlik var. Ancak aynı zamanda, bitirilip alıcıya teslim edilen daha fazla bitmemiş ev var. Güven geri gelecek ve bence bunun ortasındayız” dedi.

Bay Ma ayrıca , Çin’in en büyük özel müteahhidi Country Garden’ın bu ay bazı faiz ödemelerini kaçırmış olmasına rağmen , koşulların farklı olduğunu kaydetti.

Evergrande, geçen yıl Mart ayında zaten hisse senedi alım satımını askıya almıştı, ancak Country Garden hala alım satım yapıyor, bu da fiyatların düşmesini açıklıyor, dedi.

“Ancak boyut, ölçek ve her şey açısından çoğu geliştiricinin aynı döngüde olduğunu söyledik. Yarım kalan projeleri bitirmeye (ve) yerli bankadan uzatılmış kredi almaya çalışıyorlar. Bu da kilit kriter” dedi.

ÇİNLİ EV SAHİPLERİ İÇİN ÇIKARIMLAR

Bay Ma, Çin’in yaklaşık 60 trilyon ABD doları değerindeki emlak varlık sınıfının dünyadaki en büyük varlık sınıfı olduğunu kaydetti.

Devam eden emlak krizinin, Çin’in bir sonraki nesle aktarmak için bir ev sahibi olma zihniyetini değiştireceğini söyledi.

Uzun vadede yerli Çinli yatırımcılar da tüm yumurtalarını tek bir sepete – emlak sektörüne – koymamayı öğrenecekler.

“İnsanların net servetinin yaklaşık yüzde 80’inin gayrimenkulde olduğu tahmin ediliyor. Ancak son bir veya iki yılda, Çin’deki yatırımcılarla konuştuğumuzda varlık sınıflarını mülkten diğer varlık sınıflarına doğru çeşitlendirmeye başladıklarını (ve) gördüklerini görüyoruz” dedi.

“Bunun varlık yönetimi sektörü için iyi olduğuna inanıyorum ve bu yerli yatırımcı açısından iyi.”

Bay Gerber, dünyanın dört bir yanındaki ekonomilerin, birçok insanı istihdam ettiği, çok fazla kaynak kullandığı ve ekonomileri canlandırdığı için gayrimenkul geliştirme etrafında geliştiğini belirtti.

“Yani büyüyen herhangi bir ekonomide, vinçler görüyorsunuz, inşaat ve bina görüyorsunuz ve Çin’in durumunda, gerçekten uzun bir süre inşaatı artırdılar ve çok uzun bir süre boyunca gerçekten büyük istihdam rakamlarına ve her şeye sahip oldular” dedi.

Devam eden Çin emlak krizini, insanların fiilen “değersiz” hale gelen ofis binalarını boşalttığı ABD’deki durumla karşılaştırdı .

Gerber, “Çin’in burada ekonomik olarak oldukça büyük bir sıkıntıya düştüğünü düşünüyorum ve bu bana ABD’deki mali krizi fazlasıyla hatırlatıyor” dedi.

Kaynak: CNA/fk(ja) Derleme: Sirketdedikodulari.com

Şirket Dedikoduları

Dev emlak şirketi iflas koruması talebi yaptı! Türkiye’de de yatırımları bulunuyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin