Katarlı gençler Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakültesine girebilecek!

Türkiye katar eğitim protokolü
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilere verilen ayrıcalıklara bir yenisi daha eklendi. Daha önce Suriyelilere verilen ayrıcalıklar ortadayken şimdide Katarlı gençlerin sınavsız tıp, diş hekimliği, eczacılık eğitimi alabileceği öğrenildi. Türkiye ile Katar arasındaki protokole göre, bu bölümlere kabul için sınav şartı yok. Aynı anlaşma çerçevesinde hastane kurulması ve işletilmesi de mevcut.

katar tıp sınavsız

Askeri orduevi ve misafirhaneler ücretsiz

Protokol kapsamında görevlendirilen misafir personel ve misafir öğrencilerin mali ve özlük hakları da belirlendi. Faaliyetlerin ücretli, ücretsiz veya indirilmiş ücret karşılığında düzenlenmesine kabul eden ülke karar verecek.
Protokolde Katarlı misafir personel ve yakınları ile Katarlı öğrenciler mümkün olan hallerde askeri hava/kara ulaşım araçlarından ücretsiz istifade edebilecek. Askeri orduevi ve misafirhanelerden de yararlanabilecekler.

Nişantaşı Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi kuruldu

Sağlık kurumu kurulup işletilebilecek

Protokole göre iki ülke de karşılıklı misafir öğrenci kabul edebilecek ve misafir personel istihdam edebilecek. Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma da iş birliği kapsamına alındı. Ayrıca hasta tedavisi, sağlık lojistiği alanında iş birliği, sağlık alanında ortak tatbikat ve ziyaretler düzenlenmesi de öngörüldü.

katar sınavsız eğitim

Askeri Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Vekili Hava Tabip Tuğgeneral Durmuş Aydemir tarafından imzalanan protokol 5 yıl için düzenlendi. Aksi beyan edilmedikçe bu sürenin sonunda her yıl otomatik olarak uzayacak.

Şirket Dedikoduları

Katarlı gençler Türkiye’de sınavsız tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakültesine girebilecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin