BMW ile birlikte üretilen Mini Countryman EV’nin maliyeti ortaya çıktı

Mini'nin ikinci büyük elektrikli modeli, bir grup küçük BMW ile birlikte üretime girdi.

BMW ile birlikte üretilen Mini Countryman EV'nin maliyeti ortaya çıktı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mini Countryman Electric, Almanya’nın Leipzig kentindeki montaj hattına katılarak Mini’nin mevcut Cooper SE Electric ile birlikte ikinci akülü elektrikli modeli oldu.

BMW 1 Serisi, 2 Serisi Active Tourer ve 2 Serisi Coupe ile birlikte üretilen Countryman, Mini’nin 2030 yılına kadar yalnızca EV otomobil üreticisi olma hedefine doğru önemli bir adımdır.

Modelin kendisi birkaç ay önce gazlı motor tadında ortaya çıktı, bu nedenle Countryman’in iki versiyonu yan yana üretildiğinden dış taraftaki değişiklikler minimum düzeyde.

Otomobil üreticisi, 2024’ün sonlarına doğru günde yaklaşık 500 adet elektrikli model üretmeye başlamayı planlıyor ve Mini, önümüzdeki yıllarda elektrifikasyon stratejisini ilerletmek için Countryman’e güveniyor.

Dahası, pillerin kendisi de bir tedarikçi tarafından gönderilmek yerine hücre kaplama, modül üretimi ve son pil montajı da dahil olmak üzere Leipzig fabrikasında monte ediliyor.

BMW Group Pil Üretimi Başkanı Markus Fallböhmer, “E-mobiliteye dönüşümün ortasındayız” dedi. “Bu yıldan itibaren Leipzig Fabrikası, şirket içi yüksek voltajlı pil üretim sürecimizin her aşamasını gerçekleştirecek. Bu, ileriye doğru attığımız bir sonraki büyük adım.”

Otomobil üreticisi, yüksek voltajlı pilleri üretmek için daha önce BMW i3 ve i8 üretimine ayrılan fabrika alanını kullanıyor. Toplamda, iki akü montaj hattı yılda 300.000’e kadar akü üretme kapasitesine sahiptir.

Petra, “Son yıllarda BMW Group, ek araçlar ve elektrikli bileşenler üretmek için Leipzig tesisine yaklaşık 1,6 milyar Avro (1,75 milyar ABD Doları) yatırım yaptı ve şimdi araç hacimlerini de artırıyoruz; bu da fabrikamız için harika bir haber” dedi. Peterhansel, tesis müdürü.

Elektrikli Countryman’in kendisi uluslararası alanda iki ana özellikte sunulacak: 201 bg’lik tek motorlu E donanımı ve 313 bg ve 363 lb-ft torka sahip çift motorlu SE All4 aroması (geçici takviye yardımıyla) ), 5,6 saniyelik 0’dan 60 mil/saat hıza fırlatma süresi için yeterince iyi.

Bu yılın sonlarına doğru 66,4 kWh bataryasıyla birlikte ABD’de teslim almayı beklediğimiz bu ikinci versiyonu, tek motorlu versiyonu ise Avrupa’da kalacak.

Mini şu anda ABD modelinin 245 mil menzil sunmasını bekliyor (ancak gerçek EPA rakamı bu yılın sonlarında satışların başlangıcına yakın olarak açıklanacak) ve varış yeri dahil 46.195 dolardan başlayacak.

Ancak gerçekten yeni J01 nesli Cooper kapalı tavanlı EV’yi bir süre, 2026 yılına kadar Amerika’da göremeyeceğiz. Bunun nedeni, elektrikli Cooper kapalı tavanın ilk olarak Çin’de üretime girecek olması ve Mini’nin, teslimattan önce Birleşik Krallık’ta üretime geçmesini beklemesi. Amerika Birleşik Devletleri’nde.

Şirket Dedikoduları

BMW ile birlikte üretilen Mini Countryman EV’nin maliyeti ortaya çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin