FORD, Rolleri ABD’ye Kaydırıyor, 3200 Kişiyi İşten Çıkaracak

FORD, Rolleri ABD'ye Kaydırıyor, 3200 Kişiyi İşten Çıkaracak
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ford Motor Co.’nun bazı iş rollerini Amerika Birleşik Devletleri’ne taşıdığı ortaya çıktı. Ancak ne yazık ki bu, Avrupa’da işten çıkarmalara yol açacak ve yaklaşık 3.200 işçinin hareketten etkilenmesi bekleniyor. Ford Motor, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işgücünü azalttıktan sonra Avrupa genelinde işten çıkarmayı planladığını söyledi. Şirket, bunun elektrikli araç üretimine geçerken maliyetleri en aza indirme stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi.

Raporlara göre, işten çıkarmalara dahil edilen işlerin çoğu Almanya‘da bulunuyor ve idari ve ürün geliştirme departmanlarındaki çalışanlar yakında işlerini kaybedecek. Bu gelişmeyle birlikte IG Metall işçi sendikası kararı protesto ediyor. Sendika 23 Ocak Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ford Motor’un Köln’deki üretim fabrikasında düzenlenen olağanüstü iş konseyi toplantısından sonra işten çıkarmaların Avrupa’daki geliştirme işlerinin yaklaşık %65’ini etkileyeceğini öğrendiklerini söyledi.

Twitter Ofis Kiralarını Ödemeyince Mahkemeye Verildi, Elon Musk’ın Başı Yasalarla Belada!

IG Metall yaptığı açıklamada bunun, otomobil üreticisinin geliştirme faaliyetlerini Almanya’dan ABD’ye taşımasından kaynaklandığını söyledi. Bloomberg’e göre, Ford Motor’un CEO’su Jim Farley, şirketin elektrikli araçların geliştirilmesine yönelik 50 milyar dolarlık yatırımını finanse etmeye yardımcı olmak için geleneksel içten yanmalı motorlu otomobil birimlerinden elde ettiği kazançları artırmaya çalışırken hedeflerinin 3 milyar dolarlık maliyetleri azaltmak olduğunu söyledi.

Ford Motor CEO’su daha önce geçen yıl iş analistlerine “Bazı yerlerde kesinlikle çok fazla insanımız var, buna hiç şüphe yok” demişti. “Artık işe yaramayan becerilerimiz ve değişmesi gereken işlerimiz var.” Her halükarda, otomobil üreticisinin Avrupa’daki işten çıkarmaların devam edip etmediğini doğrulamayı reddettiği söylendi. Bunun yerine şirketin sözcüsü, henüz herhangi bir karar vermediklerini söyledi. Bu arada Reuters’in Avrupa işçi sendikası IG Metall’den aktardığına göre, “Önümüzdeki haftalarda iş konseyi ile yönetim arasında yapılacak müzakereler işçilerin geleceğini garanti etmezse, sürece katılacağız. şirketi yalnızca Almanya’da değil, tüm Avrupa’da ciddi şekilde etkiliyor.”

Şirket Dedikoduları

FORD, Rolleri ABD’ye Kaydırıyor, 3200 Kişiyi İşten Çıkaracak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin