Oyak Renault’a koronavirüs engeli: Üretimi durdurdu

Oyak Renault'a koronavirüs engeli: Üretimi durdurdu
Oyak Renault'a koronavirüs engeli: Üretimi durdurdu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılının Aralık ayında baş gösteren ve ardından tüm dünyaya yayılan koronavirüsün etkisi otomotiv sektöründe kendini göstermeye devam ediyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında geçen yıl üretime ara vermek zorunda kalan otomotiv sektörü şimdide yedek parça temin etmekte sorun yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde salgın nedeniyle binlerce işçi çıkaracağını duyuran Renault‘un ardından Bursa’da üretim yapan Oyak Renault, parça temininde yaşadığı problemler nedeniyle üretimi durdurdu.

Her ay bir hafta olacak şekilde devam edecek

Tüm dünyada etkisini gösteren salgın nedeniyle Fransa ve İtalya’dan temin ettiği yedek parçalarda transport aksaklık yaşayan Oyak, üretimini 8 Mart’a kadar kadar durdurdu. Salgından dolayı kaynaklanan sıkıntının Haziran ayına kadar devam edeceği bilgisine ulaşıldı. Olumlu gelişme yaşanmadığı taktirde üretim durdurma, her ay bir hafta olacak şekilde devam edecek. Buna paralel olarak yurt dışı siparişlerinde de azalma olması sürecin uzamasına etken oldu.

Yıllık haklarından kesecek

Yaklaşık 7 bin çalışanı bulanan otomotiv devinin personellerine bu süreçte verdiği izinleri yıllık haktan keseceği öğrenildi. Oyak Renault işçileri: “Ne olursa olsun, ucu hep bize dokunuyor. İki ay öncesine kadar fazla mesailerden başımızı kaldıramaz duruma gelmiştik. Bir de şimdi bakınız. Henüz senenin başındayız. Mart 17’ye kadar devlet desteğini alacağız. Devletimiz sağ olsun. Sonra sürekli olduğu gibi yıllık izinlerimiz devreye girecek. Bizim ne suçumuz var? Bu duruşlarda sendikaya yakın olan işçiler sendikanın belirlediği otellerde aileleriyle birlikte tatil yapıyorlar ve yapmaya devam edecekler de. Şu an dünya endişe içinde. Bunu çok iyi anlıyoruz. Ancak her daim en ufak bir çalkantıda ziyan gören hep bizler oluyoruz. Neden? Kafalarımızda sürekli olarak endişeler var. Acaba yarın ne olacak? Acaba işten çıkartılacak mıyız? Acaba buradan emekli olabilecek miyiz? Aile huzurumuz bir gün var, bir gün yok. Üretirken kıymetli, üretmezken kıymetsiz olmak bizleri kahrediyor.” dediler.

oyak renaulta koronavirus engeli uretimi durdurdu 60836d29c312a

Şirket Dedikoduları

Oyak Renault’a koronavirüs engeli: Üretimi durdurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin