Tesla, 2024 yılından pek ümitli değil! Çinli şirketler zorluyor

Tesla, Çarşamba günü ABD'li elektrikli araç üreticisinin Çin ve diğer pazarlarda fiyat indirimlerine devam etmesiyle art arda ikinci çeyrekte kar düşüşü bildirdi.

Tesla, 2024 yılından pek ümitli değil! Çinli şirketler zorluyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aralık ayında sona eren üç ayda Tesla, yıllık %3 artışla 25,2 milyar dolar gelir elde etti. Ancak şirket, bir önceki yılki 4,1 milyar dolara kıyasla, çeyrekte 2,5 milyar dolarlık net gelirle %39 kar düşüşü kaydetti.

Ekim-Aralık döneminde Tesla, önceki çeyreğe göre artışla 494.989 araç üretti ve 484.507 araç teslim etti. Toplamda şirket, 2023 yılının tamamında 1,8 milyondan fazla otomobil üretti ve teslim etti; bu, bir şirket rekoru ve tahminlere uygun, ancak CEO Elon Musk’un söylediği 2 milyon hedefin altında, Tesla’nın “yapabilecek potansiyele” sahip olduğu.

Çarşamba günü yapılan bir kazanç açıklamasına göre Tesla, şirketin “Gigafactory Texas’ta yeni nesil aracın lansmanı” üzerinde çalışması nedeniyle 2024’teki araç hacmi büyüme oranının “2023’te elde edilen büyüme oranından oldukça düşük olabileceği” konusunda uyardı.

Aynı gün yapılan kazanç toplantısında Musk, “Birkaç yıl önce Tesla’nın belki de gelecekte en önemli rekabet özelliğinin üretim teknolojisi olacağını söylemiştim. Ve bunun yeni nesil aracımıza gerçekten yansıdığını göreceksiniz” dedi. . “Mevcut programımıza göre 2025’in sonuna doğru üretime başlayacağız. İkinci yarıda bir zamanda” diye ekledi.

Şirket hisseleri uzun süren işlemler sırasında %5’ten fazla düştü.

Tesla satışları ülkeye göre ayırmazken, Çin Binek Otomobil Birliği’nden alınan veriler, Şangay Gigafactory’nin dördüncü çeyrekte 248.686 araç teslim ettiğini gösterdi; bu, dönemdeki tüm teslimatların yarısından fazlasını oluşturuyor.

Tesla, “Şangay, 3. çeyrekte planlanan kesintiden sonra toparlanarak 4. çeyrekte normal oranlı üretime devam etti” dedi.

Çin yapımı araçların çoğu yurt içinde satılırken, Şangay Gigafactory diğer pazarlara da ihracat yapıyor.

Tüm yıl boyunca Tesla, 2022’ye göre %33,3 artışla 947.742 Şangay yapımı araç sattı ve 2023’te teslim edilen tüm arabaların %52,4’ünü oluşturdu.

Çin’de en çok satan elektrikli araçlardan biri olmasına rağmen Tesla’nın konumu yerli ve yabancı rakipleri, yani Çinli otomobil üreticisi BYD tarafından sorgulanıyor.

BYD, Ekim-Aralık döneminde 526.409’u saf EV olmak üzere 944.779 yeni enerji aracı satarak rekor bir çeyrek geçirdi ve ilk kez en büyük EV üreticisi olarak Tesla’yı geride bıraktı.

Musk, kazanç açıklamasında Çinli otomobil üreticilerinin kendi iç pazarlarının dışında büyük bir başarı elde etmelerini beklediğini ve herhangi bir ticari engelin olmaması halinde dünyadaki çoğu otomobil şirketini “yıkacağını” söyledi.

Rekabet bir yana, Çin’in yeni EV kralı Tesla’nın pil tedarikçisi olmaya devam ediyor ve Musk, şirketin 2024’te Panasonic, CATL, LG ve BYD dahil olmak üzere pil tedarikçileriyle “siparişleri artıracağını” söyledi.

Bu arada, Çin’deki Tesla sürücüleri, Washington ile Pekin arasında devam eden gerilimlerin ortasında veri güvenliği endişeleri nedeniyle hükümete bağlı daha fazla mekanda giriş kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalıyor ve bu durum, elektrikli araç devinin dünyanın en büyük EV pazarındaki geleceğine daha büyük bir gölge düşürüyor.

Yoğunlaşan rekabet ve politika belirsizliklerinin ortasında Tesla, geçtiğimiz yıl yapılan çeşitli fiyat indirimlerinin ardından bu ay Çin’de fiyatları tekrar düşürdü. Ayrıca Avrupa’daki birçok modelin fiyatlarında da indirim yapıldı.

Fiyat indirimlerinin satışları artırması beklenirken, kârlılık üzerinde ilave baskı oluşturuyor.

Tesla, “Üretim ve operasyon maliyetlerini azaltmak için yenilikler üzerinde çalışmaya devam ederken, zamanla donanımla ilgili karlarımıza yapay zeka, yazılım ve filo bazlı karların hızlanmasını da bekliyoruz” dedi.

Şirket Dedikoduları

Tesla, 2024 yılından pek ümitli değil! Çinli şirketler zorluyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin