Adidas, satılamayan Yeezy ayakkabıları için ilk partide rekor sipariş aldı

Adidas, satılmamış Yeezy ayakkabı envanterinin ilk çevrimiçi satışı için 508 milyon doları aşan sipariş aldı.

Adidas, satılamayan Yeezy ayakkabıları için ilk partide rekor sipariş aldı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Financial Times’ın bir raporuna göre Adidas, satılmamış Yeezy ayakkabı envanterinin ilk çevrimiçi satışı için yaklaşık 565 milyon dolar olan 508 milyon avronun üzerinde sipariş aldı.

Adidas’ın Mayıs ve Haziran aylarında beklenenin üzerinde 4 milyon çift sipariş aldığı ancak talebi karşılayamadığı bildirildi.

Adidas, eski adıyla Kanye West olarak bilinen rapçi Ye ile sosyal medyadaki ve röportajlardaki Yahudi karşıtı yorumlarının ardından Ekim ayı sonunda bağlarını kesmişti. Sonuç olarak, Ye ile başlatılan kazançlı bir spor ayakkabı serisi olan satılamayan Yeezys’in 1,2 milyar avro (1,3 milyar ABD Doları) değerindeki akıbeti bilinmiyordu.

21 Temmuz raporuna göre şirket, fonların yanlış kullanıldığını iddia ederek Ye’den 75 milyon doları geri almaya çalışıyor. Adidas, iki Yeezy banka hesabına 75 milyon dolar yatırdığını iddia etti, ancak Bloomberg’e göre Kanye West (Ye) ve bağlantılı şirketleri “neredeyse tüm pazarlama fonlarını yanlış yönetti.” Bildirildiğine göre, fonların uygun şekilde ayrılmasını sağlayamadılar ve yetkisiz amaçlar için kullandılar.

Adidas, satılamayan Yeezy ayakkabıları için ilk partide rekor sipariş aldı

Mayıs 2023’te Alman spor markası Bjørn Gulden’in CEO’su daha sonra şirketin kalan envanterinin bir kısmını satmaya ve geliri hayırsever kuruluşlara bağışlamaya karar verdiğini söyledi.

Adidas, 2023’ün başında 400 milyon Euro (441 milyon ABD Doları) satış kaybı bildirdi. Şirket, ilk çeyrekte yüzde 1 düşüşle 5,27 milyar Euro’ya düşen net satışların Yeezy serisiyle yüzde 9 artacağını söyledi. Bir önceki yılın aynı dönemindeki 310 milyon Euro’luk kârdan düşüşle 24 milyon Euro net zarar bildirdi. Vergiler gibi bazı kalemleri hariç tutan işletme karı, bir yıl önceki 437 milyon Euro’dan 60 milyon Euro’ya geriledi.

Kaynak: Livemint.com Derleme: Sirketdedikodulari.com – Göktuğ Efil

Şirket Dedikoduları

Adidas, satılamayan Yeezy ayakkabıları için ilk partide rekor sipariş aldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin