H&M, en büyük rakibine telif davası açtı. Tekstil dünyası karıştı

Hızlı moda perakendecisi Shein, rakibi Hennes & Mauritz (H&M) tarafından, Çinli rakibinin oluşturduğu tehdidi hafifletmeyi amaçlayan davanın 2021'den beri devam ettiği Hong Kong'da telif hakkı ihlali nedeniyle dava ediliyor.

H&M, en büyük rakibine telif davası açtı. Tekstil dünyası karıştı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temmuz 2021’de yayınlanan ve yakın zamanda Bloomberg News tarafından alınan bir celp yazısına göre, daha önce Shein’in sahibi olan Hong Kong merkezli Zoetop Business Co, Shein Group gibi sanıklar arasında yer alıyor. Stockholm merkezli H&M, Shein’in telif hakkı ve ticari markalarını ihlal etmesinin durdurulması için belirtilmemiş zararlar ve ihtiyati tedbir talebinde bulundu.

H&M’nin Shein’in tasarımlarını çaldığına dair kanıt olduğunu söylediği mayodan süveterlere kadar düzinelerce öğenin fotoğrafları da dahil olmak üzere dosyalamanın ayrıntıları, 21 Haziran’da Hong Kong Yüksek Mahkemesi’ndeki duruşmanın ardından kamuoyuna açıklandı. Bir sonraki duruşmanın 31 Temmuz’da yapılması planlanıyor.

İsveçli moda perakendecisinin bir sözcüsüne göre H&M, Hong Kong’da Shein’e “birden fazla durumda tasarımlarımızı ihlal ettiğini” iddia ederek dava açtığını doğruladı. Shein, devam eden dava hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

H&M, en büyük rakibine telif davası açtı. Tekstil dünyası karıştı

Hong Kong Mahkemesi davayı ilk kez geçen Eylül ayında gördü ve Mayıs ayında yayınlanan ayrı bir mahkeme belgesine göre yargıç, Shein’in H&M’in telif hakkı ihlali iddiasını savunmasına izin verdi.

Son 3 yıl içinde çevrimiçi perakendeciye yöneltilen birçok fikri mülkiyet ihlali iddiası olsa da, H&M’nin eylemi, kurulmuş bir hızlı moda rakibinin dava açması için nadir görülen bir durumdur. Shein’in 2021’deki satışları H&M’inkinden çok daha azdı, ancak yeni ürünlerin hızlı lansmanı ve sosyal medyada güçlü dijital pazarlama stratejileriyle beslenen hızla artan satış büyümesi, ABD ve Avrupa da dahil olmak üzere batı pazarlarındaki şirketlerin ve tasarımcıların dikkatini çekti.

Kaynak: news24.com Derleme: Sirketdedikodulari.com – Göktuğ Efil

Şirket Dedikoduları

H&M, en büyük rakibine telif davası açtı. Tekstil dünyası karıştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin