Airbnb, yılın üçüncü çeyreğinde 834 milyon dolar kar elde etti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uygulama üzerinden ev kiralama imkanı sunan ABD merkezli teknoloji şirketi Airbnb, aşı oranının yükselmesi ve buna bağlı olarak seyahatlerin artmasıyla 2021 yılının üçüncü çeyreğinde büyük kar elde etti. Şirket dün yaptığı açıklamada, 3. çeyrek karlarının 834 milyon dolar olduğunu söyledi.

Airbnb Perşembe günü yaptığı açıklamada, daha fazla insanın aşılanıp seyahat etmeye geri dönmesiyle üçüncü çeyrekte rekor gelir üzerinden 834 milyon dolar kazandığını ifade etti. Şirketler, COVID-19 pandemisi nedeniyle ofisleri kapattığında, bu, bazı çalışanların video teknolojisini kullanarak uzaktan çalışmasına izin verdi. Airbnb de bu iş modeli sayesinde sonucun kiralamalarda büyük bir sıçramaya yol açtığı dile getirdi

Şirket, 28 gün veya daha uzun süreli konaklamaların pandemiden önce bile arttığını ancak geçen yıl daha hızlı arttığını söyledi. Uzun süreli konaklamalar, üçüncü çeyrekte rezerve edilen Airbnb evlerinin %20’sini oluşturuyor.

airrrrr

Airbnb gelirlerinde büyük artış

Airbnb, net gelirinin bir yıl önce kazandığı 219 milyon doların neredeyse dört katı olduğunu ve 2019’un üçüncü çeyreğinde bildirdiği 267 milyon doların neredeyse üç katı olduğunu açıkladı. Gelir, bir yıl öncesine göre %67 ve 2019’un aynı çeyreğine göre %36 arttı. 2,24 milyar dolara ulaştı. FactSet’e göre analistler 2,06 milyar dolar bekliyorlardı.

Airbnb, Kuzey Amerika’daki rezervasyonların %10 arttığını ve Latin Amerika’nın iki yıl önceki aynı döneme göre %20 arttığını söyledi. Bununla birlikte, Avrupa, Orta Doğu ve Asya’nın geniş kesimindeki rezervasyonlar henüz 2019 seviyelerine ulaşmadı ve Asya-Pasifik bölgesindeki işler, uluslararası seyahatin daha yavaş toparlanması nedeniyle durgun kaldı.

Maliyet tarafında, Airbnb’nin satış ve pazarlama harcamaları iki katından fazla arttı ve “ürün geliştirme” giderleri de keskin bir şekilde arttı. Şirket, müşterilerin belirli bir varış noktası veya zamanı olmadığında seyahat rezervasyonu yapmalarına yardımcı olan bir özelliğe yatırım yapıyor.

Airbnb Inc.’in hisseleri, normal seansta %3 artarak 178,45$’a ulaştıktan sonra mesai sonrası işlemlerde yaklaşık %1 değer kazandı. Bu yıl yüzde 22 kazandılar.

Şirket Dedikoduları

Airbnb, yılın üçüncü çeyreğinde 834 milyon dolar kar elde etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin