Küresel şirketler, Ukrayna ofislerini ve fabrikaları kapatıyor

Küresel şirketler, Ukrayna ofislerini ve fabrikaları kapatıyor
Küresel şirketler, Ukrayna ofislerini ve fabrikaları kapatıyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya ve Ukrayna’da faaliyet gösteren şirketler, Moskova’nın saldırısını takiben bir dizi zorlukla ve değişen hisse fiyatlarıyla karşı karşıya kaldıkları için acil durum planları uygulamaya başladı.

Yöneticiler Perşembe günü ofisleri ve fabrikaları kapatmaya başladı, personelin güvende olmasını sağladı ve bazılarını Polonya sınırına gönderirken, artan emtia fiyatları ve Rusya’ya ek yaptırımların potansiyel etkisi de dahil olmak üzere işlerini etkilemesi muhtemel faktörleri tarttı. Ukrayna’daki bazı kişiler, demiryolu ağının ve limanların kapatılması ve gaz tedarikiyle ilgili sorunlar da dahil olmak üzere işi zorlaştıran ek zorluklarla karşı karşıya kaldı.

İstila, dünyanın dört bir yanındaki toplantı salonlarında dalgalandı. Siemens Energy AG’nin CEO’su Christian Bruch, hissedarlara verdiği demeçte, “Bugün hepimiz için karanlık bir gün. Ukrayna’ya yönelik saldırı Avrupa’da bir dönüm noktasını temsil ediyor, bir savaş birçok insan, özellikle de genç nesiller için düşünülemezdi” dedi. onların yıllık toplantısı.

Küresel şirketler, Ukrayna ofislerini ve fabrikaları kapatıyor

Danimarkalı bira üreticisi Carlsberg A/S, Ukrayna’da üç bira fabrikasını kapattığını söyledi ve çalışanlardan evde kalmalarını ve yerel makamlardan gelecek talimatları beklemelerini istedi. Lviv kentindeki bira fabrikalarından biri, doğal gaz arzındaki kesinti nedeniyle geçici olarak kapatıldı.

Ukrayna’da 1.300 çalışanı ve Rusya’da büyük bir işletmesi bulunan şirket, durumu endişeyle takip ettiğini söyledi. Bir sözcü, “Bu sabah itibariyle, Ukrayna’daki çalışanlarımızın güvenliğini ve refahını sağlamak için çeşitli önlemler aldık” dedi.

Dünyanın en büyük ikinci çelik üreticisi ArcelorMittal SA, Ukrayna’daki büyük tesisinde üretimi yavaşlattığını ve yeraltı madenlerinde üretimi durdurduğunu söyledi. Durumun tırmanması durumunda şirketin bir dizi acil durum planı var.

Ukrayna’nın Odessa limanında büyük bir konteyner terminali işleten Alman Hamburger Hafen und Logistik AG, Ukrayna makamlarının Perşembe sabahı limanı kapattığını ve 480 çalışanının sahayı terk ettiğini söyledi.

Başka bir yerde, iş yazılımı sağlayıcısı SAP SE, Kiev ofisini kapattığını ve çalışanlarını desteklemek için koruyucu önlemler aldığını söyledi. Ukrayna’da iki üretim tesisi bulunan gıda üreticisi Danone SA, çalışanlarının güvenliğini ve iş sürekliliğini sağlamak için harekete geçtiğini söyledi. Ukrayna’da üç fabrikası ve yaklaşık 5.000 çalışanı bulunan Nestle SA, ürünlerin tüketicilere tedarik edilmesini sağlamak için planlarının olduğunu söyledi.

Ukrayna’da beş üretim tesisi bulunan İrlandalı inşaat malzemeleri şirketi CRH PLC gibi diğer şirketler, acil durum planlarını henüz tetiklemediğini söyledi.

Ukrayna ve Rusya’da faaliyet gösteren şirketlerin hisseleri Perşembe günü düşük işlem gördü, ArcelorMittal %7’den fazla, Carlsberg yaklaşık %3 ve Danone yaklaşık %3 değer kaybetti.

Yatırımcılar ayrıca yükselen emtia fiyatlarına rağmen yaklaşık %4 düşen petrol devi BP PLC’nin hisselerini de sattı. İngiliz enerji devi, Rus Rosneft Oil Co.’da %19,75 hisseye sahip. BP’nin bir sözcüsü, şirketin durumu izlediğini söyledi. BP yöneticileri bu ayın başlarında, gerilimler tırmanırken olası yaptırım risklerini küçümsediler.

Shell PLC ve Exxon Mobil Corp. dahil olmak üzere diğer büyük petrol şirketlerinin de Rusya’da büyük yatırımları var. Bir şirket sözcüsü, “Tüm personelimizin güvenliği Shell’in en yüksek önceliğidir. Durumu yakından takip ediyoruz.” dedi. Exxon Mobil sözcüsü yorum yapmak için hemen müsait değildi.

Küresel şirketler, Ukrayna ofislerini ve fabrikaları kapatıyor

Alman ev ve kişisel bakım ürünleri şirketi Henkel AG & Co. KGaA, durumu “büyük endişeyle” izlediğini söyledi.

Bir sözcü, “Beklenen ek yaptırımlar da dahil olmak üzere tam kapsamını tahmin etmek hala zor” dedi. Şirket, ikisi ülkenin güneydoğu kesiminde yer alan dört üretim tesisinde Rusya’da yaklaşık 2.500, Ukrayna’da 600 çalışan istihdam etmektedir.

Rusya ve Doğu Avrupa’da yatırımları olan Alman firmalarını temsil eden bir lobi grubu olan Doğu Alman Ticaret Komitesi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile planladığı toplantıyı iptal ettiğini söyledi.

Yıllık etkinliğin Mart ayı başlarında yapılması planlandı. Geçmişte Rusya’ya karşı yaptırımlara karşı çıkan komite, Moskova’ya toplantının mevcut koşullarda gerçekleşemeyeceğini bildirdiğini söyledi.

Ukraynalı işletmeler en büyük darbeyi bekliyor. Çelik endüstrisine dünyanın en büyük yüksek kaliteli demir cevheri pelet ihracatçılarından biri olan Ferrexpo PLC, madencilik ve proses tesislerinin hâlâ faaliyette olduğunu, ancak hükümetin demiryolu hizmetlerini askıya aldığını söyledi.

İşleri Ukrayna ekonomisinin en büyük bölümünü oluşturan birçok çiftçiden biri olan Larissa Boden için savaş, Perşembe gününün erken saatlerinde büyük bir patlamayla geldi.

Bugün tarlalarda çalışamıyoruz ve korkuyoruz” dedi. Agro-focus Ltd., Ukrayna’nın en büyük kuşkonmaz çiftliğidir ve ülkenin güneyinde, Kırım yakınlarında yerleşiktir. Geçen hafta, çoğu genellikle ihraç edilecek olan yeni mahsulünü ekiyordu.

Ukrayna’nın tarım endüstrisindeki herhangi bir aksama ekonomik olarak acı verici olacaktır. Tarım ürünleri Ukrayna’nın en büyük ihracatıdır ve ülkenin istatistik servisine göre sektör 2021’in üçüncü çeyreğinde gayri safi yurtiçi hasılanın %14’ünü oluşturdu.

Özellikle Ukrayna mısır ihracatındaki aksaklıklar, Çinli domuz eti üreticileri ve mahsulün büyük alıcıları olan Mısır, Endonezya, Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerde hissedilebilir.

Bayan Boden’in işi, Rusya’nın harekatının artmasıyla ortaya çıkan gerilimlerden zaten etkilenmişti. Kullandığı yakıtın fiyatı %30 arttı. Agro-focus’un kredi pazarlığı yaptığı bir banka bu görüşmeleri askıya aldı. Bombalama başlamadan önce bile, Bayan Boden, çiftliklerin bağımlı olduğu mevsimlik işçilerin daha istikrarlı ülkelerde çalışmaya başlayacağından endişeliydi.

Şirket Dedikoduları

Küresel şirketler, Ukrayna ofislerini ve fabrikaları kapatıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin