TikTak'tan araba kiraladı: Başına gelmeyen kalmadı!
TikTak'tan araba kiraladı: Başına gelmeyen kalmadı!

TikTak’tan araba kiraladı: Başına gelmeyen kalmadı!

Hedef Filo'ya ait araç kiralama uygulaması TikTak üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na gitmek üzere araba kiralayan bir vatandaş, buranın hizmet dışı bir bölgede kalması nedeniyle aracını hizmet kapmasında yer alan Pendik'e bıraktı

Hedef Filo'ya ait araç kiralama uygulaması TikTak üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı'na gitmek üzere araba kiralayan bir vatandaş, buranın hizmet dışı bir bölgede kalması nedeniyle aracını hizmet kapmasında yer alan Pendik'e bıraktı

Ardından Antalya’ya uçan mağdur kişi, kredi kartı ekstresinden aracın kullanıma devam ettiğini anladı. Firmaya ulaşarak durumu anlatan vatandaş, polisi arayın karşılığını alınca sesini Ekşi Sözlük platformundan duyurmaya çalıştı. Zararının 10 bin TL civarında olduğunu söyleyen mağdur kişi, ardından Tiktak hesabına giriş yapmak isterken kapatıldığını fark etti. Sözlük’ten sesini duyurmaya çalışan vatandaş şu ifadeleri kullandı:

01.04.2021 tarihinde 11.25 tarihinde tiktak uygulaması üzerinden Sabiha Gökçen havaalanına gitmek için araç kiraladık. Sabiha gökçen’e geldiğimizde Buranın hizmet bölgesi dışında olduğunu ve aracı bırakmayacağımızı öğrendik. En yakın hizmet bölgesine gidip aracı pendik civarında 11.45-11.50 civarında bırakıp kiralamayı bitirdik 120 lira civarında ödeme de telefonun ekranında gördük, aracı kitlediğimizi kapıları kontrol edip bıraktık. 13.30 da antalya uçağımızı kaçırdık 17.30’da bilet aldık tekrar ve gittik. Bunun üzerine tiktak uygulamasını sildik.

Buraya kadar rezalet demiyorum. Asıl problem bundan sonra başlıyor. Biz bir gün sonra istanbul’a dönüyoruz ertesi gün semptom göstermemiz dolayısıyla test yaptırıyoruz eşim pozitif çıktığı için karantinaya giriyoruz. Bugün kredi kartı ekstresi geliyor 7000 tl civarı. Öğreniyoruz ki araç 1 nisan gününden itibaren bizim adımıza kullanılıyor ve 1700 km yol gidiliyor. bunu öğrenir öğrenmez tiktak’ı arıyoruz, bu kullanımdan bizim haberimizin olamadığını söylüyoruz. İşlem başlatılıyor, kiralamayı bitirmeyi talep ediyoruz bunu da yapmıyorlar işlemlerin devam ettiğini söyleyip, eşime polise başvurmaları gerektiğini söylüyorlar, 155’i arıyoruz ancak karakola ya da savcılığa gelmeden şikayet talebi oluşturamadıklarını söylüyorlar.

“10 bin lira zarardayız”

Karantinada kalması gereken ancak şikayet talebi için de karakola gitmesi gereken mağdur kişi sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Buraya kadar da neyse diyoruz ancak biz az önce tekrar aradığımızda aracı bulduklarını, bulan kişinin bizim ona aracı kiraladığımızı söyleyip işin içinden sıyrılıyor. üstüne üstlük tiktak aracını şu an biz başkasına kiraladığımızı beyan ettiği için bizden habersiz kullanan kişi bize 1800 küsür tl ceza uygulanıyor. kişinin adını talep ediyoruz şikayet etmek için yok, ilk aradığımıxda aracı biz kullanmıyoruz kiralamayı bitirelim diyoruz yok, üstüne kredi kartını kapatmayı söylüyoruz onu da bekletip saha ekiplerinin araca müdahale etmesini beklememizi söyledikleri için biz şu an tiktak uygulaması yüzünden 10 bin tl civarı zarardayız. ve de 1 nisan günü aracı kiralamayı bitirdiğimiz halde. 11 gündür aracı kullanan kişinin ismini talep ediyoruz şikayette bulunmak için onu da vermiyorlar.

Ezcümle bizim karantinamızın bitmesine daha üç gün var, ve bu üç gün sonunda tekrar test olacağız pozitif çıkarsa bir on gün daha şikayette bile bulunamayacağız. bulunsak dahi yargı süreci yılları bulacak, on bin tl az bir para değil. niye yazdım çünkü bu platformda ses çıkarınca duyuyorlar, belki bir ihtimal bir çözüm bulunulur iş araştırılır.