Metaverse nedir? Metaverse coinler hangileri | Metaverse projeleri

Metaverse nedir
Metaverse nedir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Metaverse nedir? Son günlerde ismini sıklıkla duydunuz değil mi? Videolarda, haberlerde, makalelerde hatta filmlerde bile. Evet şimdiden Metaverse filmleri yapılmaya başlandı bile. Peki teknolojinin geleceği olarak kabul edilen, uğruna şirketlerin isim değiştirdi, milyarlarca lira yatırım yaptığı Metaverse nedir? Kavramın yanı sıra blockhain ile metaverse sistemi tam olarak nerede buluşuyor? Sadece Metaverse oyun coinleri mi üretiyor? Yoksa metaverse coinleri her türlü projeden üretilebiliyor mu? İşte tüm bu soruların cevabı makalemizde saklı. Detaylı ve görsellerle zenginlik kattığımız Metaverse nedir makalemiz için aşağıya doğru kaydırabilirsiniz. Şimdiden keyifli ve iyi okumalar.

Metaverse nedir

Metaverse nedir?

Metaverse, kullanıcıların dijital bir evrende “yaşadığı” sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve video dahil olmak üzere teknolojinin birden çok öğesinin birleşimidir. Metaverse’in destekçileri, kullanıcılarının konserler ve konferanslardan sanal dünya gezilerine kadar her şey aracılığıyla arkadaşlarıyla çalışmasını, oynamasını ve bağlantıda kalmasını öngörüyor.

Metaverse, en iyi şekilde insanların çeşitli cihazlarda buluşabileceği, çalışabileceği ve işbirliği içinde oynayabileceği çevrimiçi bir dijital sosyal alan olarak özetlenebilir. VR kulaklıklar, mobil cihazlar ve dizüstü bilgisayarlar arasındaki boşluğu dolduran kullanıcılar, uygulamalardan oyunlara kadar birbirine bağlı dünyalardan oluşan sanal bir ortama “girebilir”. Deneyimin temel bir parçası, web ile etkileşimin bu sonraki evriminde varlığınızı temellendirmeye yardımcı olan dijital bir avatar yaratmaktır. Oculus Quest 2 gibi bir VR başlığı kullanarak Metaverse’in içindeyseniz, dijital avatarlarınız tarafından temsil edilirken seçtiğiniz sanal bir ortamda başkalarıyla iletişim kurabilirsiniz. İster bir arkadaşınızla gündelik bir sohbette olun, ister bir iş toplantısında olun, gerçek dünyadaki insanlarla telefonları veya web kameraları aracılığıyla konuşabilirsiniz.

Metaverse giriş

Metaverse nedir? Uzak işler ve hibrit evden çalışma programları artık birçok insanın günlük yaşamının kalıcı bir fikstürüyle, Meta’nın bunu şimdi zorlaması mantıklı. Connect konferansı sırasında Mark Zuckerberg, “Geçen bir buçuk yılda, ofislerde çalışan çoğumuz uzaklara gitti…Bence uzaktan çalışma birçok insan için burada kalmak için. birlikte çalışmak için daha iyi araçlara ihtiyaç duyacağız.” Evden paylaşılan ofis ortamlarının eksikliğinden yararlanan Meta’nın Horizon Workrooms uygulaması, ofis deneyimini internet bağlantısı olan her yerden yeniden yaratıyor. Oculus Quest 2 VR kulaklığınız varsa, bilgisayarınızı, klavyenizi ve masanızı bir geçiş kamerası ve ekran dökümü ile eşleyerek sanal bir alana tarayabilirsiniz. Bu, gerçek dünya araçlarını sanal gerçeklik ortamlarıyla harmanlayan bir Holodeck etkileşim düzeyi için izleme ile fiziksel bilgisayarınızı görmeye ve çevre birimlerinizi kullanmaya devam edebileceğiniz anlamına gelir. Bu sanal alanda, uzamsal duyarlı sesle tamamlanmış bir ofisteymişsiniz gibi iş arkadaşlarınızla işbirliği yapabilir, ekranları paylaşabilir ve VR’deki veya olmayan katılımcılar bir beyaz tahta üzerinde kilometrelerce uzakta çizim yapabilir.

Metaverse nedir

Workrooms’taki avatarlar en iyi ihtimalle karikatürümsü ve ortam özelleştirmesi oldukça sınırlı olsa da , son üç aydır açık betayı kullandıktan sonra başkalarıyla işbirliği yapmanın ilgi çekici bir yolu olduğunu inkar etmek zor . Dosyaları veya dokümanları paylaşmak için VR’den atlamanız gerekmediğinden ve herhangi biri bir başlığa ihtiyaç duymadan bir alana erişebildiğinden, Metaverse’in tamamı karma çalışma ortamıdır – birden çok noktadan erişilebilen ortak bir sosyal deneyim . Teknoloji o kadar iyi çalışıyor ki, Microsoft geçen haftadan itibaren duyurduo da gelecek yıl içinde Teams platformuna özellikler ekleyerek bir Metaverse (Mesh adını verdiği) oluşturmaya kaynak ayıracaktı. Çalışanlar, VR kulaklıkları kullanarak sanal ofislerde buluşabilecek, geleneksel olarak web kameraları üzerinden sohbet edebilecek veya dijital avatarları stand-in olarak kullanabilecek ve tüm bunları yaparken Microsoft’un işbirliğine dayalı konuşmalar ve sunumlar yapmak için Power Point dahil araç paketine erişebilecekler.

Pandeminin başlangıcında Zoom, dijital varlığımızı her yerden paylaşmayı kolay ve erişilebilir hale getirdi. Artık çevrimiçi varlığımızın fiziksel varlığımızdan daha önemli olduğu bir dönüm noktasındayız, Facebook ve Microsoft ofisin bir sonraki evrimi için birbirlerini yenmeye çalışıyorlar. Ancak Metaverse, dünyanın dört bir yanından diğer insanlarla alanları paylaşmanıza izin veren sosyal ve oyun uygulamalarıyla çalışmanın çok ötesine geçiyor.

Metaverse projeleri nelerdir?

Metaverse nedir? Aylık 3 milyardan fazla aktif kullanıcıya ev sahipliği yapan başarılı sosyal platformlarda bir geçmişe sahip olan Meta, yeni bir dijital sınır olarak ortaya çıkan Metaverse’i ortaya çıkarmak ve sahiplenmek için mevcut kullanıcı tabanından ve sosyal ağ geliştirme Ar-Ge’sinden yararlanabilir. Meta, tüm altyapıyı oluşturarak, kullanıcıların dijital yaşamlarını güçlendiren donanım ve yazılıma sahiptir.

Alışveriş yapmaktan ve sosyal medyada gezinmekten ülkenin her yerinden insanlarla sanal bir tiyatroda film izlemeye kadar, günlük yaşamınızda bir şeyler yapabilirseniz, bunun Metaverse’e dönüşeceğine bahse girebilirsiniz. Meta’nın bundan kazanacağı veri hazineleri dışında, şirket artık dijital ürünler için çok daha etkili reklamlar veya lisans anlaşmaları sunabilir. Reklamlar, Facebook’un milyarlarcasının büyük bir bölümünü oluşturuyor 2021’in üçüncü çeyreğinde 29 milyar dolarlık toplam gelirinin 28 milyar dolarını oluşturan yıllık kârda. Yeni bir dünyada reklam alanı açma, dijital ürünleri gerçek parayla satma ve genç yetişkinleri platformlarına çekme yeteneği büyük bir fırsat. Markanın gelirini artırması için.

Metaverse oyun coinleri

Bu dijital öğelerin ve fırsatların ne kadar kazançlı olduğunu görmek istiyorsanız, Roblox’tan başkasına bakmayın . Roblox, oyuncular oyun dünyasına sanal gerçeklik kulaklığı, bilgisayar, tablet veya telefondan girebildikleri için genellikle Metaverse öncüsü olarak kabul edilen çevrimiçi bir çocuk oyunudur. Roblox’un halka arzı bu yılın Mart ayında hisse başına 64 dolardan başlarken, bu yüzde 57’lik bir artışla 110 dolara yükseldi. Yalnızca gerçek dünya doları kullanılarak satın alınabilen kendi sanal oyun içi ekonomisi, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve Gucci gibi markalarla işbirlikleri ve Lil Nas X ile dijital bir konser ile şirket, yalnızca çocukların dijital öğelerinden para basıyor. Meta’nın neden bu yıl tek başına 10 milyar dolar harcamaya istekli olduğunu anlayabilirsiniz. Metaverse’i oluşturmak, konsepti harcanabilir gelire erişimi olan yetişkinlere uygulamak.

Meta’nın Metaverse versiyonuyla ilgili en büyük fark, avatarlara, nesne etkileşimine ve sanal ortamlara odaklanan VR merkezli olmasıdır. 2014 yılında Mark Zuckerberg, 21 yaşındaki kurucu Palmer Luckey ve kurucu ortaklarından sanal gerçeklik girişimi Oculus’u 2 milyar dolara satın aldı. Facebook, iki yıl sonra Oculus Rift ile VR kulaklıklarının tüketici lansmanını başlatmaya başladı. Pahalı fiyatlar, güçlü bilgisayar gereksinimleri ve harici izleyicilere duyulan ihtiyaç göz önüne alındığında, kulaklıklar bir dayanak elde etmek için mücadele etti. Bu, 2019’da herkesin oda ölçeğinde VR deneyimlerine anında geçiş yapmasına izin veren tamamen kablosuz bağımsız bir VR başlığı olan orijinal Oculus Quest sistemi ile değişti. Oculus Quest serisi son iki yıldır en popüler tatil öğelerinden biri oldu. oyun konsolu kisvesi altında katlanarak büyümeye yol açar. Zamanla Meta, cihazı daha iyi hale getirmek için önceliklerini değiştirdi. İş ve sosyalleşme için uygulamalara erişimi olan, oyun oynamaktan daha geniş kullanımlara sahip çok daha büyük bir ekosistem.

Metaverse coinleri hangileri?

En bilindik ve en güçlüler arasında bulunan 4 Metaverse coinini sizler için inceledik.

  • Enjin coin (ENJ Token)

Enjin Ağı, geliştiricilerin DEFİ uygulamalar yaratmasına ilham veren hepsini bir arada tutan mecradır. Enjin’in çıkardığı son ürün Efinity ile geliştiricilerin Metaverse ile entegre olmasına yardımcı rol oynayacak yeni bir blok zinciri yaratmayı amaçlamaktadır.

Kendisini NFT’lerde liderlerden biri olarak belirledikten sonra, piyasa Enjin’in Metaverse uygulamalarına yönelmesi konusunda heyecanlı. Enjin, ekibin geçmişte yaptıkları gibi teslim ettiğini varsayarsak, gelecek yıl fiyatı kolayca ikiye veya üçe katlayabilen harika bir uzun vadeli bekletmedir.

  • Sandbox coin (Sand Token)

Sandbox, oyuncuların kendi arazilerini inşa etmelerine, sahip olmalarına, oynamalarına ve para kazanmalarına izin veren sanal bir Metaverse’dir. Bu yılın 29 Kasım’da piyasaya sürülmesi planlanan alfa sürümüyle, şu anda piyasada açık ara en çok beklenen Metaverse. Alpha sürümü planlandığı gibi giderse, SAND fiyatının ay sonuna kadar kolayca ikiye veya üçe katlanacağına şüphe yok.

Adından da anlaşılacağı gibi, The Sandbox oynanabilir bir Metaverse’den daha fazlasını sunuyor. Oyuncuların kendi oyunlarını oluşturmalarına olanak tanıyan araçlar, NFT’lere sahip tam teşekküllü bir pazar yeri ve sanatınızı her yerde oluşturup dışa aktarmanıza olanak tanıyan özel bir düzenleyici sunar.

Piyasada en çok beklenen proje olarak, birkaç haftalık kısa vadeli bir bahis yapmak istiyorsanız, SAND’ı tavsiye ederim. Daha önce de belirtildiği gibi, 2 hafta sonra yayınlanacak olan alfa sürümü planlandığı gibi giderse Aralık, The Sandbox için çok sıcak bir ay olabilir. Ayrıca Paribu yerli kripto para borsasında da listelenerek son günlerde değerine değer katmıştı.

  • Decentraland coin (LAND Token)

Genel olarak kripto para birimine yeni başlayanlar ve Metaverse uygulamalarıyla kapılarını açmak isteyenler için mükemmel bir proje.

Decentraland, oyuncuların ziyaret edip etkileşimde bulunabileceği çok çeşitli yerlere sahip bir 3D sanal Metaverse’dir. Kumarhanelerden eğlence mekanlarına, galerilere ve çok daha fazlasına kadar her şeyi bulabilirsiniz. Decentraland 2020’den beri halka açık ve son haberlerde Barbados hükümeti Decentraland’da sanal bir büyükelçilik açacağını duyurdu.

Metaverse yutturmaca 2022’ye kadar devam ederken, Decentraland kullanıcı tabanında bir artış görmeye devam edecek. Bu nedenle, MANA’nın uzun vadeli görünümü son derece iyimser ve harika bir seçim yapıyor.

  • Axie Infinity coin (AXS Token)

Oyuncuların Axies adlı sevimli canavarları üretebileceği, satın alabileceği, satabileceği ve onlarla savaşabileceği NFT tabanlı bir çevrimiçi video oyunu olan Axie Infinity’den bahsetmeden hiçbir Metaverse madeni para listesi tamamlanamaz. Piyasadaki en popüler blockchain oyunlarından biridir ve 2018’den beri yayındadır, bugün piyasadaki en pahalı NFT koleksiyonlarından biridir.

Axie Infinity bir süredir piyasada olsa da, merakla beklenen Battle V2 oyununun Mayıs 2022’de piyasaya sürülmesi planlanıyor. Bu, pazarın AXS için yükseliş desteği göstermeye devam etmesinin ve Axie Infinity’nin en yüksek seviyeye sahip olmasının büyük bir nedeni. Herhangi bir Metaverse projesinin piyasa değeri.

Battle V2’nin yakında piyasaya sürülmesiyle birlikte Axie Infinity, 2022 için uzun vadeli harika bir seçim yapıyor. Yazma sırasında AXS, 24 saatlik 666 milyon dolarlık işlem hacmiyle 125 dolardan işlem görüyor.

Metaverse oyunları

Birçok ilk tahmin, Google ve Facebook’un ilk iyi niyetli metaverse’yi oluşturma beğenilerinin arkasına güven duysa da, oyun sektörü birçok teknoloji devini göreve yendi. Fortnite gibi devasa çok oyunculu çevrimiçi oyunlar, birçok kişi tarafından çoklu evren oyun dünyasının öncüleri olarak kabul edilir . Fortnite ve benzeri başlıklar gerçekten de bir meta veri deposunun temel özelliklerini taşır. Et ve dünya oyuncularının dijital avatarları tarafından doldurulan kalıcı bir sanal dünya var. Planlanmış oyun etkinlikleri ve daha spontane olanlar da Fortnite dünyasında yaygındır.

Metaverse coinleri

Fortnite’ın gerçek bir metaverse olarak ortaya çıkması için uzun bir yolu var, ancak bu evrim o kadar da uzak olmayabilir. Fortnite’ın arkasındaki geliştirici Epic Games, kısa süre önce , çok evrenli oyun geliştirmeye odaklananlar da dahil olmak üzere yeni projelere 1 milyar dolarlık fon sağladı.

Metaverse oyununun gerçek potansiyelini gerçekleştirebilmesi için çok fazla yatırım ve geliştirme gerekiyor. Artırılmış gerçekliğin ortaya çıkışı, sürükleyici oyun deneyimlerini iyileştirmede uzun bir yol kat edecek, ancak zaman, para ve dikkat gerektiren daha temel ilkeler. Platformlar arası bağlantı, sanal dünyaları daha erişilebilir ve dolayısıyla gerçek bir meta veri deposuna çok daha yakın hale getirecek. Ayrıştırmalar ve artan ayırma kapasitesi de gereklidir. Altyapının temel direkleri halledildikten sonra, yeni nesil oyun çağında yeni bir çağı başlatarak daha karmaşık metaverse nitelikleri gelişebilir.

Metaverse özellikleri

Metaverse nedir? Varsayımsal metaverse, genellikle internetin bir evrimi olarak kabul edilir. Teorik olarak internet, insanların gerçek zamanlı olarak birbirleriyle iletişim kurabilecekleri sanal bir alan sağlayan bir tür metaverse’dir. Bununla birlikte, özellikle oyun söz konusu olduğunda, günümüz internetinin gerçekten birbirine bağlı bir ortam olmasını engelleyen bir dizi engel var.

Bir meta veri deposunun paylaşılan sanal alanı, neredeyse her zaman sürükleyici 3B ortamlara sahip olmak için gereklidir. Bunlar mutlaka foto-gerçekçi olmak zorunda değildir, ancak hiper-gerçekçilik kesinlikle tercih edilir. Bu bağımsız 3B ortamların, erişilebilir bir meta veri deposu oluşturmak için mümkün olduğunca sorunsuz bir şekilde birbirine bağlanması gerekir. Sayısız yükleme ekranı, gerçek bir meta veri deposunun önündeki bariz engellerdir. Meta veri deposunun diğer bir özelliği, kalıcı bir dünyadır. Diğer dünyalarda, bir kişi aktif olarak etkileşime girmese bile sanal dünya var olmaya devam eder. Bireyin yokluğunda olaylar meydana gelir ve sanal manzara değişir.

Metaverse giriş

Gerçek bir metaverse de kendi ekonomisine sahip olacağından neredeyse emin olacaktır. Bu ekonomi, yalnızca altyapıyı geliştirmek için finansal yatırımı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda katılımı da sağlayacaktır. Bireyler, metaverse dünyasında içerik ve münhasıran kullanılabilecek ürünler üreterek, insanların içerik oluşturmasına izin verecek. Bu sanal ekonomi, yalnızca yüzeysel bir özellik değil, aynı zamanda altyapı gelişimini yönlendirmeye yardımcı olacak uygulanabilir bir metadır.

Şirket Dedikoduları

Metaverse nedir? Metaverse coinler hangileri | Metaverse projeleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin