Dev banka iflas başvurusunda bulundu! Oysa kar ettiğini açıklamıştı

Çinli varlık yöneticisi Zhongzhi Enterprise Group, şirketin derinleşen emlak piyasasındaki gerilemeyle boğuşması nedeniyle borcunu ödeyememesinin ardından iflas tasfiyesi için başvuruda bulundu .

Dev banka iflas başvurusunda bulundu! Oysa kar ettiğini açıklamıştı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in başkenti Pekin’deki bir mahkeme Cuma günü yaptığı açıklamada, Zhongzhi’nin vadesi gelen borçlarını ödeyemediği ve varlıklarının tüm borçlarını ödemeye yetmediği gerekçesiyle iflas başvurusunda bulunduğunu söyledi.

Mahkeme, Zhongzhi’nin iflas tasfiye başvurusunu Çin’in kurumsal iflas yasası uyarınca kabul ettiğini söyledi.

Çin’in 3 trilyon dolarlık (kabaca Fransız ekonomisi büyüklüğündeki) gölge bankacılık sektörünün önemli bir oyuncusu olan Zhongzhi’nin kötüleşen sorunları, ülkedeki emlak borcu krizinin daha geniş finans sektörüne yayıldığı yönündeki endişeleri artırıyor.

Çin’in emlak sektöründe oldukça büyük bir riske sahip olan şirket, Kasım ayında yayınladığı bir mektupta, 64 milyar dolara varan borçlarla ağır iflas halinde olduğunu belirterek yatırımcılarından özür dilemişti .

Firmanın merkezinin bulunduğu Pekin polisi daha sonra Zhongzhi’nin işlediği şüpheli suçlarla ilgili bir soruşturma başlattı ve şirketle ilgili “birçok” şüpheliyi araştırdığını söyledi.

Zhongzhi, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Çin’in yüksek borçlu emlak sektörü 2020’den bu yana likidite sıkıntısı çekiyor. 2021’in sonlarından bu yana geliştiricilerin temerrütleri ekonomik büyümeyi sekteye uğrattı ve küresel piyasaları sarstı.

Çin’deki gölge bankacılıkla bağlantılı servet yöneticileri, genellikle ticari bankaları yöneten kuralların birçoğunun dışında faaliyet gösteriyor ve esas olarak perakende yatırımcılara satılan servet ürünlerinden elde edilen gelirleri emlak geliştiricilerine ve diğer sektörlere aktarıyor.

Zhongzhi’nin sorunlarının işaretleri, Temmuz ayında, Zhongzhi tarafından kontrol edilen önde gelen bir tröst şirketi olan Zhongrong International Trust Co’nun düzinelerce yatırım ürünündeki ödemeleri kaçırmasıyla ortaya çıktı.

Ağustos ayında Zhongzhi, yatırımcılara likidite kriziyle karşı karşıya olduklarını ve borçların yeniden yapılandırılacağını söylemişti. Yönetim, planın borç tahsilatı ve varlık tasfiyesine odaklanarak yeniden yapılandırma yoluyla “kendi kendini kurtarmaya” yönelik olduğunu ancak iflasın da bir seçenek olduğunu söyledi.

Leaqual Hukuk Bürosu avukatı Ying Yue, son gelişmenin grubun varlık tasfiyesini hızlandırmasına yardımcı olacağını söyledi.

Ying, yine de mahkeme sürecinin yavaş olmasının beklendiğini ve emsal davalara göre yatırımcıların geri ödeme planında büyük bir indirime maruz kalacağını ve paralarının yalnızca %30’unu geri alabileceklerini söyledi.

Şirket Dedikoduları

Dev banka iflas başvurusunda bulundu! Oysa kar ettiğini açıklamıştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin