Koreli mikromobilite girişimi Gbike, e-scooter alanında tekel olabilir

Dünyanın dört bir yanındaki mikromobilite şirketleri belirsizlik içindeyken ve iflas, kapanma ve işten çıkarmalar gibi engellerle karşılaşırken, Seul merkezli Gbike adlı ortak e-scooter ve e-bisiklet operatörü, Kore borsasında halka açılmaya hazırlanıyor ve satın almayı gözden geçiriyor hedefler.

Koreli mikromobilite girişimi Gbike, e-scooter alanında tekel olabilir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gbike CEO’su ve kurucusu Walter Yoon, TechCrunch ile yaptığı özel bir röportajda, girişimin şu anda mikromobilite endüstrisindeki satın almalar için görüşmelerde bulunduğunu ve 2025’in başlarında hedeflenen planlanan ilk halka arzından önce pazar payını artırmak için görüşmelerde bulunduğunu söyledi . henüz hayata geçirilmedi, ancak şu anda elde edilecek yaklaşık üç ila beş hedefe bakıyoruz” diyen Yoon, kaç satın almanın tamamlanacağına karar vermediğini de sözlerine ekledi.

Gbike , teknolojik sinerjilerini desteklemek için geçen yıl Hyundai Motor’dan ZET adlı yerel bir mikromobilite platformunu açıklanmayan bir miktar karşılığında satın aldı.

Başlangıç, kısa bir süre önce, dönüştürülebilir banknot biçimindeki 11,9 milyar KRW’ye eşdeğer olan yaklaşık 9,1 milyon dolarlık C Serisini kapattı ve bu, 2017’deki başlangıcından bu yana toplamını 21 milyon dolara çıkardı.

Yedi yaşındaki startup, küresel emsallerinin tam tersine karlılığıyla övünüyordu. Yoon, Gbike’ın 2022’de 40 milyon dolar FAVÖK ve 13,7 milyon dolar gelir elde ettiğini söyledi. Girişim, 2023’te yıllık %25 artışla yaklaşık 50 milyon dolar gelir elde etmeyi, 2023’te ise FAVÖK’ün %30’u ve FVÖK’ün %10’unu elde etmeyi bekliyor.

Yoon, TechCrunch’a “Lojistik ve operasyonlardan üretime kadar derin dikey entegrasyon yoluyla karlılığı artırdık” dedi. “Bu tamamen entegre yeteneğe dayanarak, pil [değiştirme] altyapısı aracılığıyla mikromobilite ekosisteminde yenilik yapma vizyonumuzu ortaya koyduk. Ve bu vizyon yatırımcılarda yankı buldu.”

Yedi yıllık şirket, pil değiştirme istasyonu projesini iki yıl önce başlattı. Geçen ay şirket, bu yıl Güney Kore’de ilk pil değiştirme istasyonunu kurmak için Koreli pil değiştirme altyapı operatörü Zentrophy ile ortaklık kurdu. 2030 yılına kadar ülke çapında 4.000 istasyon inşa etme hedefi var. Değiştirilebilir batarya altyapısıyla mali açıdan sürdürülebilir hale geldikten sonra şirket, diğer özel sektöre ait kişisel mobilite üreticilerinin araçları için Gbike’nin batarya sistemini benimsemelerine izin verecek.

Yoon, Gbike’ı rakiplerinden ayıran şeylerden birinin e-scooter, e-bisiklet ve pil gibi kendi araçlarını üretme yeteneği olduğunu belirtti. Bunun da ötesinde, araçları teslim alan ve aküleri teslim eden saha operatörlerinden dış kaynak kullanan emsallerinin aksine, Gbike’ın tam zamanlı, entegre operasyon ekibi, onun diğer farklılaştırıcı özelliğidir ve bu da startup’ın saha operatörlerinden BT geliştiricilerine kadar olan iletişim kanalını daha iyi bir şekilde düzenlemesine yardımcı olur. Yoon performansın nasıl olduğunu açıkladı.

Gbike, geçen yıl Mayıs ayında kendi geliştirdiği e-bisikletlerini piyasaya sürdü ve şu anda 35.000 e-bisikletten oluşan bir filoyu işletiyor. Güney Kore’de 100.000 elektrikli scooter filosu ve 3,4 milyon kullanıcı bulunuyor. Geçtiğimiz yıl, sadece e-bisikletlere değil, aynı zamanda e-tekerlekli sandalyelere, e-bebek arabalarına, e-scooterlara ve e-mopedlere de uyacak kendi bataryasını da tanıtmıştı. 160.000 adet şarj edilebilir pile sahip olan Gbike, günde yaklaşık 50.000 pilin kullanıldığını söylüyor.

Girişim uluslararası pazarlarda yatırımlarına devam ediyor. Elektrikli mobilite hizmetini sırasıyla Mart ve Ekim aylarında Bangkok ve Tayland’ın Phuket kentinde başlattı. Gbike bu yılın ilk çeyreğinde Vietnam’da hizmete başlamayı planlıyor. Startup’ın öncelikli odak pazarları Güney Kore ve Güneydoğu Asya olmasına rağmen ABD pazarını test ediyor. Temmuz ayında Memphis, Tennessee’de ve Aralık ayında Los Angeles ve Guam’da piyasaya sürüldü. ABD’deki çalkantılı mikromobilite pazarından nasıl çıkabileceği sorulduğunda Yoon, faaliyet gösterdiği pazarlardan tamamen farklı olan yeni pazarı test ettiğini ve öğrendiğini söyledi.

Şirket, Tayland’da 2.000 e-scooter filosu ve ABD’de 2.000 e-scooter filosu işletiyor. Yoon, Gbike’ın bu yılki hedefinin Güneydoğu Asya ve ABD’de kar elde etmeye dönüştüğünü söyledi.

Gbike’ın Aralık ayı itibarıyla 310 personeli var; geçen yıl Şubat ayındaki 230 personelden %34,7 artış yaşandı.

Şirket Dedikoduları

Koreli mikromobilite girişimi Gbike, e-scooter alanında tekel olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin