Bitcoin ETF onayı geldi! SEC kararı piyasaları şaha kaldırdı

Bitcoin ETF onayı geldi. Kripto para endüstrisinin bir süredir beklediği ETF SEC tarafından kabul edildi. Peki Bitcoin ETF kararının kabul edilmesi ne demek? İşte tüm detaylar...

Bitcoin ETF onayı geldi! SEC kararı sonra piyasalar şaha kalktı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin ETF onayı son dakika kararı ile geldi. SEC tarafından Bitcoin SEC onayı yapıldı. Piyasalar karar sonrası adeta coştu. Kripto para yatırımcıları ise başta Twitter olmak üzere birçok sosyal medya mecrasında sevinç göbekleri atıyor! Peki nedir bu Bitcoin ETF olayı? İşte tüm bilmedikleriniz.

BİTCOİN ETF OLAYI NEDİR?

Bir bitcoin vadeli işlem borsası fonu (ETF), bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin fiyat hareketlerine maruz kalma imkanı sunan halka açık menkul kıymetler ihraç eder.

Bir yatırım şirketi, emtia havuzu görevi gören bir yan kuruluş oluşturur. Havuz, Bitcoin’in spot fiyatını taklit etmek amacıyla Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin alım satımını yapıyor. Ancak diğerlerinin yanı sıra “roll primler” ve yönetim ücretleri gibi maliyetler de var. Ayrıca, vadeli işlem sözleşmeleri spot fiyatları tam olarak takip etmediğinden, getiriler hiçbir zaman spot piyasa fiyatları kadar yüksek veya onlarla senkronize olmayabilir.

Bitcoin ve Bitcoin vadeli işlemleri oldukça değişken olabilir. Vadeli işlem sözleşmelerinin yarattığı kaldıraç, hem kazançları hem de kayıpları önemli ölçüde artırabilir.

Vadeli işlem sözleşmeleri, dayanak varlığı gelecekte bir noktada satın alma veya satma hakkını veren standart, zaman sınırlı sözleşmelerdir. Sözleşmeler varlığın kendisinde mülkiyeti devretmez. Sözleşmeler sona ermeye yaklaştıkça, bunların yeni sözleşmelerle kapatılması veya takas edilmesi gerekir. Çoğu zaman, süresi dolan sözleşmelerin satış fiyatları, süresi gelecekte dolacak sözleşmelerin satın alma fiyatlarının altındadır. Bu durum contango olarak bilinir ve sözleşmeler rutin olarak sona eren aydan gelecek aya aktarıldığında tüccarların küçük bir zarara uğraması veya “bir rulo prim ödemesi” anlamına gelir .

ETF’ler SEC tarafından düzenlenen yatırım şirketleridir. ETF tarafından ihraç edilen hisseler SEC’e kaydedilmesi gereken menkul kıymetlerdir. Yatırım fonları gibi, ETF’ler de yatırım hedeflerini belirtmişlerdir ve bu hedeflere ulaşmak için profesyonel para yöneticilerini kullanırlar. Yönetilen emtia vadeli işlem fonları durumunda, yatırım şirketleri genellikle emtia havuzu olarak hizmet veren yan kuruluşlar kurarlar .

Emtia havuzu, yatırımcıların yararına emtia vadeli işlem sözleşmelerinin ticaretini yapan bir yatırım ortaklığı veya benzeri bir kuruluştur. CFTC, emtia ticareti danışmanlarını ve emtia havuzu operatörlerini (sırasıyla ticaret kararları veren ve havuzları yöneten kişiler) düzenler.

Yönetim ücretleri ve diğer masrafların da ödenmesi gerekmektedir. Yönetilen emtia vadeli işlem fonları durumunda, ana yatırım şirketinin yönetiminin yanı sıra yan emtia havuzunun yönetimi de dikkate alınmalıdır.

Şirket Dedikoduları

Bitcoin ETF onayı geldi! SEC kararı piyasaları şaha kaldırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin