Alper Öktem’e: Girişimci misin memur musun?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda göğsümüzü kabartan birçok yazılım ve start-up modeli Türk girişimcilerden de çıkmaya başladı. Yemeksepeti, Peak Games, WeWalk ve son olarak Martı Scooter gibi girişimler adından sıkça söz ettirdi. Ama aralarında bir tanesi var ki gündemden hiç düşmedi. O da martı. Fiyatıyla, kullanımıyla, yediği cezalarla çokça tartışma konusu yapıldı bugüne kadar. Bugün ise CEO’su gündeme bomba gibi düştü. Yaptığı açıklamaları ve tespitleriyle günün konusu oldu.

Martı’nın CEO’su Alper Öktem, YouTube’da yayınlanan bir programa katılıp son dönemde Martı’nın yaşadığı olaylarla ilgili konuşmuş. Bir önceki yazımda da yazdığım gibi Martı’nın en büyük stratejisi bu zaten. Hiçbir şeyin altında kalmazlar. Yine bir sosyal mecra bulmuş Martı’nın CEO’su Alper Öktem kendisine. Ve şaşkınlık uyandıran açıklamalarda bulunmuş. Mesela, “Devlet başa, kuzgun leşe” demiş. Bu cümleyi kuranın Sayın Öktem olduğunu bilmesek muhtemelen bir siyasetçinin yahut devlet adamının kurduğunu düşünürüz. Ama birazda bilim adamı gibi içinde aykırılık olması gereken bir girişimci söylemiş bu cümleyi. Anlayamadık doğrusu.

Çokta tepki topladı bu sözleri bu açıklamaları. Ama saygın bir finans kuruluşunda iyi bir maaş alırken her şeyi elinin tersiyle iterek ülkesine dönen ve Martı’yı kuran Öktem, nedense Türkiye’de bir anda memura dönüştü. Hayır bilmesek 4 yıllık üniversiteyi 3 yılda tamamladığını, bilmesek dünyanın en iyi ekonomi üniversitelerinden birinde master yaptığını işsiz kalacaksın diye korkuyorsun zannedeceğiz. Korkma. Savunman gereken şeyler devlete ters gelen şeyler ama bu yüzyılın gereklilikleri olan şeyler. Şirketini “Devletin önünde boynumuz kıldan ince” mantığıyla değil, doğruları söylerek savun.

Göktuğ Efil

Alper Öktem’e: Girişimci misin memur musun?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin