Yatırımcılar o olaya kitlendi.. Bitcoin ve Ethereum için kritik gün cuma

Yatırımcılar o olaya kitlendi.. Bitcoin ve Ethereum için kritik gün cuma
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cuma günü 08:00 UTC’de, küresel opsiyon faaliyetinin %85’inden fazlasını kontrol eden Panama merkezli Deribit borsasında 4,57 milyar dolar değerinde yaklaşık 150.633 bitcoin opsiyon sözleşmesi ve 2,3 milyar dolar değerinde 1,23 milyon eter sözleşmesi sona erecek. Amberdata’ya göre, takas için vadesi gelen bitcoin sözleşmeleri, toplam açık faizin %43’ünü oluşturuyor .

Bitcoin örneğinde, yatırımcılar kısa süre önce kullanım fiyatları 30.000 $ ve üzerinde olan alım opsiyonları satın aldılar. Sonuç olarak, bu seviye en yüksek açık pozisyona veya aktif sözleşme sayısına sahiptir ve yatırımcıların işlemlerinin diğer tarafını alarak emir defteri likiditesi oluşturan piyasa yapıcılar/satıcılar önemli miktarda “negatif (kısa)” tutarlar. ) gama” maruziyeti.

Opsiyonlar, alıcıya bir varlığı daha sonraki bir tarihte önceden belirlenmiş bir fiyattan alma veya satma hakkı veren türev sözleşmelerdir. Bir çağrı, satın alma hakkı, yükseliş pozisyonu verir ve satım, satış hakkı, düşüş pozisyonu verir. Kısa (negatif) gama olmak, alım veya satım opsiyonlarında kısa veya satış pozisyonuna sahip olmak anlamına gelir.

30.000 $’daki büyük açık pozisyon birikimi, vadenin bitimine kadar spot fiyatın bu seviyeye çekilebileceği anlamına gelir. CoinDesk verilerine göre Bitcoin şu anda 30.000 doların biraz üzerinde işlem görüyor.

Bu arada, bayilerin negatif gama konumlandırması, 30.000 dolardan hafif bir uzaklaşmanın patlayıcı bir ralliye veya fiyat düşüşüne dönüşebileceği anlamına geliyor. Bunun nedeni, bayilerin, net negatif gama maruziyetini tutarken, nötr bir piyasa maruziyetini sürdürmek için altta yatan varlık yükseliş veya düşüş ivmesi kazandığında “yüksekten al ve düşükten sat” yapmasıdır.

30 Haziran'da vadesi dolan 30.000$'lık grev opsiyonlarında büyük bir negatif gama görülüyor.

Başka bir deyişle, eğer bitcoin vadesi yaklaşırken 30.000 doların üzerinde ivme kazanırsa, bayiler kripto para birimini spot ve vadeli işlem piyasalarında satın alacaktır. Bu da genellikle gama sıkışması veya sapan etkisi olarak adlandırılan abartılı bir fiyat artışına yol açabilir. Öte yandan, bayiler 30.000 doların altındaki olası bir düşüşte satış yapmak zorunda kalacak.

Amberdata’nın türevler direktörü Greg Magadini, “Bu [yükselen] akış, satıcıların konumlarını büyük ölçüde etkiliyor ve Cuma gününün sona ermesinden önce, (izlemeye başladığımızdan beri) tarihi bir negatif gama rekoru bekliyoruz” dedi. haftalık haber bülteni. “Sadece küçük bir nokta hareketi ile havai fişeklere tanık olabiliriz.”

Opsiyon gaması, opsiyonların dayanak varlığın fiyatındaki bir değişikliğe olan duyarlılığının derecesi olan deltadaki değişim oranıdır. Gama, yönlü riske maruz kalmanın dayanak varlıktaki dalgalanmalarla nasıl değiştiğini ve vade yaklaştıkça arttığını gösterir.

Piyasa yapıcılar, defter yönünü veya deltayı nötr tutmak için gama maruziyetlerini sürekli olarak koruyarak bir emir defterine likidite ve alış-satış farkından kar sağlar.

Kripto türevleri taciri Christopher Newhouse’a göre, potansiyel satıcı korumasının etkisi bu sefer normalden daha güçlü olabilir.

“Bu hafta sona erecek olan üst düzey çağrı grevlerinin birçoğu, büyük boyutta ve gama 30.000 $ [seviyesi] civarında yoğunlaşmış ve bitcoin ticareti 30.000 $ civarında işlem görmüşken, sona yaklaşırken bayi hedge akışları, spot fiyatlar üzerinde bazılarından daha fazla abartılı bir etkiye sahip olabilir. Newhouse, CoinDesk’e verdiği demeçte, özellikle önceki yüksek seviyelere yakın fiyat bobinleri ve potansiyel kısa likidasyon seviyeleri gibi,” dedi.

“Grev olarak, 30.000$, 35.000$ ve 40.000$’lık grevler, en popüler çağrı grevi hedeflerinden bazılarıdır ve bu bahislerin çoğu, yükseliş coşkusu kısa vadeli piyasa akışlarının bazılarını bastırmaya başladığından yalnızca birkaç gün önce alınır” dedi. .

Eter durumunda, piyasa yapıcılar eter (ETH) pazarında uzun gama pozisyonları biriktirdiler ve bu nedenle Ethereum’un yerel belirtecinde bir gama sıkışması riski nispeten düşük.

Kripto varlık yönetimi şirketi Blofin’den volatilite tüccarı Griffin Ardern, “Piyasa yapıcılar büyük miktarda pozitif gama tuttukları için, riskten korunma işlemleri ETH’yi yerleşim sırasında nispeten sabit tutacaktır” dedi.

Derleme: Sirketdedikodulari.com – Göktuğ Efil

Şirket Dedikoduları

Yatırımcılar o olaya kitlendi.. Bitcoin ve Ethereum için kritik gün cuma

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin