THY’den pandemiye rağmen 300 milyon dolarlık tasarruf

THY'den pandemiye rağmen 300 milyon dolarlık tasarruf
THY'den pandemiye rağmen 300 milyon dolarlık tasarruf
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in Wuhan kentinde yaklaşık bir yıl önce patlak veren ve ardından tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından etkilenen sektörlerin başında havacılık geldi. Pandemi nedeniyle alınan sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları havayolu şirketlerini zor duruma soktu. Geçtiğimiz günlerde 3,2 milyar lira zarar açıklayan Pegasus’a rağmen Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY) koronavirüs salgınına rağmen başarılı performans sergiledi.

“Ne manaya geldiği son derece önemli”

Koronavirüs salgınının baş gösterdiği 2019 yılının Aralık ayında uçuşlarında azalmaya yaşayan THY yürüttüğü başarılı operasyonları sayesinde finansal verilerinden olumlu sonuçlar aldı. Rakiplerine rağmen 2020 yılında daha iyi performans sergilediklerini dile getiren THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, “Bir anda kapatılmalar, karantinalar, PCR testleri gibi uygulamalardan dolayı ciddi anlamda havacılık sektörü tarihin en zor yılını geride bıraktı. Tarihin en zor yılının geride bıraktığımızda tabii THY’nin 2020 yılını nasıl performe ettiği, ortaya nasıl bir performans koyduğu, nasıl bir bilançoyla seneyi kapattığı açıkladığı bilançosunun ne manaya geldiği son derece önemli.” ifadelerini kullandı.

112 milyon dolar faaliyet karı

Geniş ağı ile 127 ülke 292 şehir ve 300 havaalanına uçan THY’nin son çeyrekte gerçekleştirdiği başarılı performansa ilişkin, Aycı, “Özellikle 2020’nin son çeyreğinde 3’üncü çeyrek performansını da geçerek, son çeyrekte 112 milyon dolar da faaliyet karı elde etmeyi başararak seneyi kapattık. 2020’nin üçüncü çeyreğinde 2019 yılının yüzde 40’ı seviyesinde gelir üretebilmiştik son çeyrekte bu oranı yüzde 55’e kadar da çıkardık ve bu anlamıyla son çeyrekte de 1,8 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi başardık. Öte yandan pandemi döneminde birçok hava yolu negatif FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kar – EBITDAR) elde ederken THY hem pozitif FAVKÖK elde ederek hem de her çeyrekte bunu artırmayı kademe kademe başararak, rakiplerinden daha olumlu ayrışmayı da başarmıştır.” “Yaklaşık 300 milyon dolarlık bir tasarruf gerçekleştirdik” 2020’nin nakit yönetiminin önem kazandığı bir yıl olduğunu belirten İlker Aycı, şunları kaydetti: “2020 yılı nakit yönetiminin önem kazandığı ve bu konuda önemli bir teste tabi olduğumuz bir yıl oldu. Bu dönemde 2019 yılının yüzde 40 seviyesinde kapasite arz edilmesine rağmen operasyonlardan yaklaşık 400 milyon dolar nakit üretme başarısını da elde ettik. Sene başında planlamış olduğumuz yatırımlardan yaklaşık 300 milyon dolarlık bir tasarruf gerçekleştirdik. Yine sene içerisinde temin ettiğimiz ticari kredilerle, ötelenen ödemelerle, finansman kaynaklı nakit çıkışlarımız da sınırlı kaldı.”

thyden pandemiye ragmen 300 milyon dolarlik tasarruf 60835c35292e4

Şirket Dedikoduları

THY’den pandemiye rağmen 300 milyon dolarlık tasarruf

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin