Türkiye Mısır Dış Ticareti Deniz Yolu ile Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuzey Afrika ve Asya kıtalarının kesişiminde bulunan Mısır, ekonomik bölgesel unsurları ile ticaret yapmaya elverişli bir ülke. Türkiye ve Mısır arasındaki ticari ilişki günden güne gelişerek günümüzdeki hâline ulaşmış. Türkiye’nin önemli ticaret ortaklarından biri olan Mısır’ın en çok ihracat yaptığı ülke Birleşmiş Milletler Comtrade 2021 verilerine göre Türkiye. Peki, Türkiye Mısır dış ticareti nasıl yapılır? Türkiye Mısır ihracatında hava yolu, deniz yolu ve kara yolu kullanılabilir. Bu iki ülke arasındaki ihracatta en sık karşılaşılan taşımacılık yöntemlerinden biri ise deniz yolu taşımacılığı. Deniz yolu taşımacılığı hem maliyet hem ağırlık açısından oldukça avantajlı olarak karşınıza çıkar. Türkiye’den düzenli olarak gerçekleşen Mısır seferleri ile siz de sevkiyatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Mısır İhracatında Deniz Yolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Türkiye Mısır dış ticaretinde karşılaşabileceğiniz taşımacılık yöntemlerinden biri deniz yolu taşımacılığı. Deniz yolu taşımacılığında özel yük gemileri kullanılır. Taşımacılık sisteminde karşınıza LCL ve FCL olarak iki farklı tür çıkar. FCL(Full container load) yani türkçe anlamıyla komple konteyner yükü demek. Bu tip taşımacılıkta tüm konteyner sizin gönderileriniz ile dolu olur. LCL(Less container load) ise türkçe anlamıyla parsiyel konteyner yükü demek. Bu tip taşımacılıkta bir konteyner içerisine farklı firmalar da ürün koyabilir. LCL taşımacılık sayesinde maliyet diğer firmalar ile ortak şekilde paylaşılır.

İhracatı gerçekleştirecek Türkiye Mısır, LCL lojistik türünü kullanarak büyük avantaja sahip olur. Yük taşımacılığı amacıyla özel olarak geliştirilen gemiler, Mısır’ın üç farklı limanına varış sağlayabilir. Bu limanlar İskenderiye, Midyat ve Port Said. Afrika kıtası üzerinde yer alan bu limanlara Türkiye’den gelen sevkiyatlar teslim edilir. Konteynerlerin ilgili kişiler tarafından denetimi yapıldıktan sonra uygun nakliye aracıyla varış noktasına gönderimi sağlanır.

Yeni Proje

Türkiye Mısır Dış Ticaret Deniz Yolu Taşımacılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye Mısır dış ticaret yapılması için deniz yolu taşımacılığı birbirinden çok avantaja sahip. Avantajların önde gelenlerinden birisi konteynerlerin içerisinde pek çok ürünün rahatlıkla taşınması. Bu ürünlere; tekstil maddeleri, gıda maddeleri ve elektronik eşyalar örnek olarak verilebilir. Bir diğer avantajı ise maliyetin daha düşük olması. Türkiye Mısır deniz yolu lojistik seçeneği aynı zamanda güvenli bir taşıma yöntemi sunar. Gönderimi yapılacak ürünlerin risk, hasar ve kayıp ihtimali oldukça düşük. Tüm aşamalarda devamlı kontroller yapılır ve hukuksal düzenlemelere uyulur. Bu sebeple güvenilir hizmet sunar. Bunun yanı sıra yakıt tüketiminin minimum düzeyde olması çevre dostu bir kullanımı beraberinde getirir.

Türkiye Mısır lojistiği hakkında bilmeniz gerekenlerden biri ise transit süresi. Transit süresi çıkış limanından varış limanına kadar geçen süreyi ifade eder. Türkiye’den Mısır’a sevkiyatı yapılacak ürünlerin transit süreleri, varış limanına göre değişiklik gösterse de minimum 8 gün sürer. Deniz yolu taşımacılığı esnasında nakliye aşamalarının ve belgelerinin yasal kurallara uygun düzenlenmesi sevkiyatı yapılacak ürünler açısından büyük ölçüde önem arz eder. Deniz yolu taşımacılığında sevkiyat sahiplerinin tüm detaylarıyla sürece hakim olması olumlu sonuçların alınması için önemli. Yüklerin doğru bir plan ile yerleşip yerleşmediği kontrol edilmesi ve sorunsuz bir sevkiyat gerçekleşmesi için düzenli takip edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra firmalar incoterms hakkında bilgi sahibi olmalı. Uluslararası Ticaret Odası tarafından yayımlanan Incoterms(Uluslararası Ticari Şartlar), malların satış aşamalarında uyulması gereken bir dizi kuralı anlatan bir program. Bu program sayesinde ihracat ve ithalat firmaları, sorumluluklarını öğrenip gerekli durumlarda hak talebinde bulunabilirler. Oluşabilecek herhangi bir sorun anında hangi tarafın sigortasının kullanılacağı incoterms ile öğrenilebilir. Shipeedy Türkiye mısır arası dış ticaret lojistiğini Deniz yolu ile yapar. Siz de Türkiye Mısır ihracatı için deniz yolu taşımacılığını tercih etmek istiyorsanız Shipeedy Lojistiğin imkânlarına göz atabilirsiniz.

Şirket Dedikoduları

Türkiye Mısır Dış Ticareti Deniz Yolu ile Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin