Koronavirüsün Kanada’daki izleri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık olarak 1,5 yıldır Kanada Toronto’da yaşayan birisi olarak bundan böyle buradaki yaşamım ile ilgili izlenim ve tecrübelerimi paylaşacağım.

Hepinizin malumu üzere, bilimsel adı covid 19 olan koronavirüs salgını hepimizin hayatını birçok yönden etkilemekte… Ben de covid’in Toronto’da yaşamı nasıl etkilediğini, devletin bu konuda nasıl önlemler aldığını sizlerle paylaşacağım…

Burada ilk vaka 27 Ocak 2020 tarihinde benim de yaşadığım Kanada’nın en kalabalık şehri olan Toronto’da, Wuhan’dan yeni dönmüş Çinli birisinde görüldü. Hayatın aslında normal olarak mart ayının  ortasına kadar devam ettiğini söyleyebiliriz. 16 mart gibi şirketler home office sistemine geçti ve çoğu iş evden yürütülmeye başlandı. Ve yavaş yavaş izolasyon o aralar başladı; marketler tabiri caizse yağmalanıyordu, insanlar evden neredeyse hiç çıkmıyordu….

16 Mart’tan itibaren, yalnızca Kanada ve ABD vatandaşları ülkeye girebiliyor. Hastalık belirtileri gösteren insanların vatandaşlıklarına bakılmaksızın Kanada’ya uçuş yapmasına izin verilmemekte.

Hayatı tamamiyle etkilemeye  başlayan koronavirüs salgınının ekonomik hayatı da etkilenmemesi imkansızdı.

Ayrıca şunu bilgiyi de eklemek istiyorum. 12 Mart tarihinde Kanada başbakanı Justin Trudeau’nun eşi Sophie Grégoire Trudeau’nun virüse yakalandığı açıklandı. 28 Mart tarihinde ise Sophie Trudeau iyileşti.

Tüm dünya tarafından “Sosyal Devlet” olarak bilinen Kanada’nın bu salgına karşı kayıtsız kalmaması, hiçbir devlet gibi, beklenemezdi. Çeşitli çalışmalara önceden başlansa da ilk kapsamlı duyuru 24 Mart’ta yapıldı ve toplamda 82 milyar Kanada dolarının( yani yaklaşık olarak 410 katrilyon) vatandaşa hibe olarak ayrıldığı açıklandı.

Trudeau, salgın yüzünden işini kaybeden veya geliri azalan kimsenin endişe etmemesini, Kanada hükümetinin vatandaşlarının yanında olduğunu söyledi.

Canadian Emergency Response Aid (Kanada Acil Müdahale Yardımı olarak çevirebiliriz) denilen yardım paketi ile işini kaybeden insanlara 4 haftada bir olmak üzere 2000 dolara kadar yardım yapılacağı açıklandı. Bu yardımı almak için gerekli şartlar şunlardı: salgın yüzünden işini tamamen kaybetmek veya son 14 gün hiç gelir elde etmemiş olmak, 2019 yılında en az 5000 dolar gelir elde etmek ve 15 yaşından büyük olmak. Yardımın en az 4 ay süre ile devlet tarafından verileceği açıklandı. İlk olarak 16 Mart-12 Nisan tarihini kapsıyordu ve başvurular 23-27 Mart arası telefonla ya da internet üzerinden yapılmaya başlandı. Yardım, başvurudan yaklaşık 3-4 iş günü sonrası banka hesaplarına yattı ya da eve çek olarak gönderildi.

15 Nisan tarihinde ise sosyal yardım, uygunluğu ve azaltılmış saatleri nedeniyle ayda 1000 Kanada Dolarından daha az kazanan kişileri içerecek şekilde genişletildi.

Kemal Burak Ecir

Koronavirüsün Kanada’daki izleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin