Netflix dördüncü çeyrekte rekor abone kazanımı duyurdu ancak bu hisselere yansımadı

Netflix Salı günü, uzun süredir devam eden kraliyet draması "The Crown"un son sezonunun ve David Fincher'ın orijinal filmi "The Killer"ın da dahil olduğu güçlü dizilerin etkisiyle dördüncü çeyrekte Wall Street abone tahminlerinin üzerinde gerçekleşti."

Netflix dördüncü çeyrekte rekor abone kazanımı duyurdu ancak bu hisselere yansımadı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şirket, Aralık çeyreğinde 13,1 milyon abone eklediğini, bu rakamın şimdiye kadarki en büyük dördüncü çeyrek abone artışı olduğunu ve tahmini 8,97 milyonluk kazancı kolaylıkla aştığını bildirdi. Böylece toplam abone sayısı 260 milyona ulaştı.

Netflix, hisse başına kazancının 2,11 dolar olarak açıklayarak, hisse başına 2,22 dolar olan konsensüs tahminlerinin gerisinde kaldı. Şirket, hisse başına kazançların döviz kurlarıyla ilgili 239 milyon dolarlık nakit dışı zarardan etkilendiğini söyledi.

Gelir, bu çeyrekte tahminlerin ve şirketin 8,7 milyar dolarlık tahmininin üzerine çıkarak 8,8 milyar dolara yükseldi.

Yayın devi, üye eklemeye ve reklamcılık işine yatırım yapmaya devam ederken, 2024 yılının tamamı için sağlıklı çift haneli gelir artışı beklediğini söyledi. Netflix, reklamcılığın henüz gelir artışının ana etkeni olmadığını ancak bunun 2025 yılına kadar değişmesini hedeflediğini söyledi.

Bank of America medya analisti Jessica Reif Ehrlich, “Netflix’in ‘yayın savaşlarını’ kazandığı giderek daha açık hale geliyor” diye yazdı.

Şirket, en çok izlenen televizyon dizilerinden uyarlanan bir realite şovu olan “Squid Game: The Challenge”, “Göremediğimiz Tüm Işıklar” gibi yeni orijinal diziler ve uzun metrajlı filmler de dahil olmak üzere fikri mülkiyetinin gücünden elde ettiği kazanımlara güvendi. Zack Snyder’ın “Rebel Moon: A Child of Fire” filmi ve Fransa’dan “Lupin” dizisinin üçüncü sezonu da dahil olmak üzere İngilizce olmayan programlar gibi. Ayrıca lisanslı kitaplara olan güçlü talebi de gösterdi.

Şirket, “İleriye baktığımızda, geçen yılki grevlerin bazı oyunların piyasaya sürülmesini geciktirmesine rağmen, 2024 için büyük ve cesur bir listemiz var” dedi.

Antenna Research, Netflix’in akış hizmetleri arasında en düşük aylık abone kaybı oranına sahip olduğunu ve abonelerin yalnızca %2’sinin Aralık ayında aboneliği iptal ettiğini tespit etti.

Medya analisti John Hodulik, şirketin aynı zamanda şifre paylaşımına yönelik sıkı önlemlerinden de yararlanmaya devam edeceğini ve bunun çeyrekte gelirde %5’lik bir artış sağlayacağını tahmin etti.

Ehrlich, bu baskının muhtemelen Netflix’in reklam destekli katmanının büyümesini hızlandıracağını yazdı. Şirket kısa süre önce, hizmetin reklamlı sürümünün küresel aktif kullanıcı sayısının Kasım ayında 15 milyondan 23 milyona çıktığını duyurdu.

Ehrlich, Netflix’in medya şirketlerini filmleri ve televizyon dizilerini yalnızca kendi yayın hizmetleri için tutma stratejilerini yeniden değerlendirmeye zorlayan değişen pazar dinamiklerinden de yararlandığını söyledi. Kendisi bunu bir “kazan-kazan” önerisi olarak nitelendirdi; bu, bu lisans anlaşmaları diğer medya şirketlerine çok ihtiyaç duyulan geliri sağlasa da, Netflix’in yüksek riskli orijinal yapımlara yaptığı yatırımı azaltmasına olanak tanıyor.

Günün erken saatlerinde Netflix ve TKO Group Holdings, World Wrestling Entertainment’ın “Raw” programını ve diğer bazı programları yalnızca yayın hizmetine getirmek için 5 milyar dolardan fazla bir anlaşma yaptığını duyurdu.

(Los Angeles’tan Dawn Chmielewski tarafından rapor; Bengaluru’dan Yuvraj Malik tarafından ek rapor; Kenneth Li ve Matthew Lewis tarafından düzenlenmiştir)

Şirket Dedikoduları

Netflix dördüncü çeyrekte rekor abone kazanımı duyurdu ancak bu hisselere yansımadı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin