Amer Sports, Wilson ve Arc’teryx’in sahibi, ABD’de halka arz için başvuruda bulundu

Spor holdingi Amer Sports, borçların geri ödenmesi için finansmanı artırma çabaları kapsamında New York Menkul Kıymetler Borsası'nda (NYSE) resmi olarak halka arz (IPO) başvurusunda bulundu.

Amer Sports, Wilson ve Arc'teryx'in sahibi, ABD'de halka arz için başvuruda bulundu
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arc’teryx, Salomon ve tenis raketi üreticisi Wilson gibi şirketlerin sahibi olan grup, önerilen teklif için Goldman Sachs & Co., BofA Securities, JP Morgan ve Morgan Stanley’i ortak rezervasyon ayarlama yöneticileri olarak atadı.

Bu arada, diğerlerinin yanı sıra HSBC, UBS Yatırım Bankası ve BNP Paribas gibi bazı bankalar da talep toplayıcı olarak hareket edecek.

Amer Sports’un düzenleyici başvurusuna göre hisselerin kesin sayısı ve halka arz fiyat aralığı henüz belirlenmemiş olsa da Financial Times, Amer sahiplerinin listelemeyi finanse etmek için Mart ayında süresi dolacak 1,3 milyar euroluk bir kredi aldığını söyledi.

Medya kuruluşunun kaynakları daha önce hedefin 10 milyar dolarlık bir değerlemeyle bir milyar dolardan fazla para toplamak olduğunu ve fonun ödenmemiş hissedar kredilerine aktarılacağını bildirmişti.

BORÇ İÇİN DESTEK ARIYOR

1950 yılında Finlandiya’da kurulan Amer, kendi bünyesinde spor giyim üreten Çinli firma Anta Sports’un liderliğindeki konsorsiyum tarafından 2019 yılında 5,6 milyar dolarlık anlaşmayla satın alındı.

Geçen yıl, şirketin mali durumu bir darbe aldı ve gelirler yüzde 30’luk keskin bir artışla 3,1 milyar dolara çıkmasına rağmen 2023’ün ilk dokuz ayında kayıplar arttı.

EY’nin FT rakamlarına göre, Amer’in başvurusu aynı zamanda çalkantılı bir halka arz piyasasının ortasında gerçekleşti; şirketler dünya çapında 2022’de 184 milyar dolar ve 2021’de 460 milyar dolar iken geçen yıl 123 milyar dolar topladı.

Muhasebe, bunun nedenleri olarak yüksek enflasyonu, artan faiz oranlarını ve zayıf piyasa performansını gösterdi, ancak faiz oranlarının düşürülmesi olasılığının “halka arzlarda daha güvenilir bir yatırım getirisi sunarak yatırımcıları teşvik edebileceğini ve bunun da faaliyeti artırabileceğini” kaydetti.

Şirket Dedikoduları

Amer Sports, Wilson ve Arc’teryx’in sahibi, ABD’de halka arz için başvuruda bulundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin